Nowo wybudowany blok w kopalni Turów został zamknięty. Pracował tylko miesiąc, za to kosztował 4,3 mld zł. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, blok został źle uruchomiony i zaprojektowany – jest niedostosowany do słabej jakości węgla z kopalni Turów.
„Jakość węgla dostarczanego przez kopalnię Turów spadła po osunięciu się zwałowiska wydobywczego, do którego doszło we wrześniu 2016 r. Jednak projektu nowego bloku nie zmieniono”, pisze „GW”.
Według PGE blok miał być „najnowocześniejszą jednostką opalaną paliwem konwencjonalnym wśród aktywów planowanego nowego podmiotu”. Jego budowa trwała od 2014 r. Niestety, projekt okazał się na tyle wadliwy, że blok w ogóle nie może pracować. 19 czerwca przestały działać filtry, więc został całkowicie unieruchomiony.
„Od dłuższego czasu do tego bloku przyjeżdżali ludzie, którzy naprawiali urządzenia. Blok działał na systemie awaryjnym, a wszystkie funkcje automatyczne musiały zostać wyłączone, bo cały układ został źle skonstruowany”, powiedziała „GW” osoba pracująca w elektrowni.
Dyrektor Elektrowni Turów, Oktawian Leśniewski, napisał na Twitterze, że unieruchomienie nowego bloku zostało z góry zaplanowane. „Podczas planowego postoju wykonawca miał dokonać przeglądu technicznego urządzeń po pierwszym miesiącu eksploatacji”, stwierdził Leśniewski. „Wszystkie prace prowadzone na bloku nie są niczym szczególnym przy tej wielkości inwestycjach energetycznych, a są wręcz standardowym działaniem i mają na celu zapewnić ciągłą, bezawaryjną pracę jednostki w przyszłości”, skomentował Leśniewski.
Tymczasem trwają rozmowy z Czechami o trwałym zamknięciu elektrowni. Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Turów w ogóle nie powinien działać, ale praca wre. Według menedżerów elektrowni w tym roku wydobycie węgla przekroczy 6,8 mln ton (w 2019 i 2020 wydobyto tylko ok. 5 mln ton). Czesi chcą, by Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień działania elektrowni. Negocjacje w tej sprawie potrwają prawdopodobnie do końca lata.
fot. David Beneš/Unsplash
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy