Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polsat News potwierdził 10 455 nowych przypadków zakażeń COVID-19 i 4 zgony. Tydzień do tygodnia mamy wzrost zakażeń o 34%. „Rozpędzamy się. Piąta fala puka do naszych granic” – powiedział wiceminister.
Kraska mówi, że widać trend wzrostowy, który utrzymuje się od kilkunastu dni, a liczba zakażeń omikronem wzrasta. – Dzisiejsze dane pokazują, że mamy coraz więcej stwierdzonych zakażeń wariantem omikron – mówił wiceminister zdrowia. Wśród zakażonych omikron wykryto u 611 osób – mówił w programie „Graffiti”.
Według przewidywań wiceministra zdrowia szczyt piątej fali nadejdzie za 2-3 tygodnie, kiedy wariant omikron zdominuje odpowiadającą w tym momencie za większość zakażeń deltę.
– Zadajemy sobie pytanie, ile z tych osób trafi do naszych szpitali. Statystki ogólnoświatowe pokazują, że te kraje, w których wyszczepienie jest powyżej 75% nie odnotowują zwiększonej liczby osób hospitalizowanych – mówił w Polsat News Kraska.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia, mówił zaś na antenie TVP Info, że liczba przypadków drastycznie rośnie: „W województwie podkarpackim wzrost zakażeń tydzień do tygodnia wyniósł ponad 50%”.
W wypowiedziach przedstawicieli ministerstwa zdrowia widać jednak, że wracamy do znanej już z poprzednich fal narracji imposybilizmu: „państwo się nie szczepicie, a my mamy związane ręce”. Jak więc patrzeć w tym kontekście na rezygnację 13 z 17 członków Rady Medycznej, którzy twierdzą, że ich rekomendacje nie miały wpływu na realne działania rządu.
„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych”, uzasadnili swoją decyzję członkowie RM.
Wojciech Andrusiewicz zapowiedział na antenie TVP Info, że w poniedziałek 17 stycznia ministerstwo będzie negocjować z członkami Rady Medycznej, aby pozostali jako ciało doradcze rządu, choćby w zmienionej formie współpracy.
fot. Martin Sanchez / Unsplash
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy