Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i VTT Technical Research Centre of Finland odkryli nowy sposób na produkowanie białka z genetycznie zmodyfikowanych grzybów gatunku Trichoderma reesei. Otrzymane z grzybów białko może stać się zamiennikiem albuminy z jajek kurzych w przemyśle spożywczym.
Ponieważ przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada za 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych, badacze cały czas poszukują nowych, przyjaznych środowisku sposobów na tworzenie żywności. Tym razem fińscy naukowcy wyizolowali gen kury odpowiedzialny za produkcję albuminy, a następnie wszczepili go w grzyby gatunku Trichoderma reesei. Po odpowiednim przetworzeniu albuminy z grzybów okazało się, że oferuje ona wiele pożądanych cech klasycznego białka kurzego, np. doskonale się pieni – grzybowe białko ma więc duży potencjał do zastąpienia jajek kurzych w części produktów spożywczych.
Jak mówi jedna z autorek badania, Natasha Järviö z Uniwersytetu w Helsinkach, według badań produkowana przez grzyby albumina jaja kurzego wymaga 90% mniej gruntów i pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych o ok. 31–55%. Naukowcy uważają, że w przyszłości, gdy cała produkcja będzie oparta na energii niskoemisyjnej, będzie można zredukować emisję gazów cieplarnianych pochodzących z wytwarzania grzybowej albuminy aż o ok. 72% w porównaniu z tą uzyskiwaną z jajek kurzych.
fot. Erol Ahmed/Unsplash
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy