Pamięć wbudowana, przekątna ekranu, pojemność akumulatora i czas pracy na baterii, aparat przedni i tylny – to jedne z podstawowych kryteriów oceny smartfonów. W 2022 roku pojawiło się trochę nowości, ale nie było wielkiego przełomu. Czy rok 2023 przyniesie jakieś duże zmiany?
Telefon komórkowy – co może Ci jeszcze dać smartfon?
Dual SIM, aparat 8 i 2 Mpix, pamięć 64 GB lub więcej i można byłoby wymieniać tak dalej, czym telefony komórkowe dzisiaj próbują nas do siebie przekonać. Oczywiście najnowsze smartfony mają coraz więcej pamięci, mają coraz lepsze aparaty, kręcą perfekcyjnie dokładne filmy i tak dalej. Dzisiaj jednak oczekiwania klientów idą chyba w nieco inną stronę. Jest kilka oczekiwań, które rynek smartfonów musi spełnić i powinno to się stać częściowo już w 2023 roku. Przede wszystkim chodzi o wydłużenie czasu wsparcia aktualizacjami. Oczywiście największe marki, takie jak Apple czy Samsung, oferują całkiem satysfakcjonujące rozwiązania, niestety nadal jednak nie można tego powiedzieć o wszystkich producentach. Kolejną sprawą bardzo żywotnie interesującą użytkowników jest nadal pojemność akumulatora i czas pracy na baterii. Smartfona wykorzystujemy do coraz większej liczby zadań, ale oczekujemy, że nie będziemy musieli cały czas nosić ze sobą powerbanku. Niestety tutaj nadal oczekiwania spełniają jedynie najlepsze smartfony, a część producentów próbuje problem ten zamaskować, oferując smartfony dostępne w wersji szybkiego ładowania. To jednak nie to samo.
Trwać oczywiście dalej będzie wyścig na aparaty. Wydaje się jednak, że uzyska on nieco inne oblicze. Dzisiaj telefony dotykowe potrafią zaoferować nam bardzo dobrą jakość zdjęć i wideo, teraz chodzi o utrzymanie lub poprawienie tych wyników przy jednoczesnym zmniejszeniu nieco rozmiarów teleobiektywu i całego systemu.
Tanie smartfony kontra poruszająca technologia
Niewątpliwym osiągnięciem rynku smartfonów jest różnorodność: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy, niezależnie od oczekiwań i możliwości budżetowych, jest w stanie znaleźć rozwiązanie dla siebie. Tanie smartfony można kupić już za około 400 zł, czasami mniej. Modele te świetnie sprawdzają się na co dzień, jeśli zależy Ci jedynie na korzystaniu z podstawowych ich funkcji. Niewiele droższy sprzęt oferuje coraz lepszy aparat, większą pojemność pamięci. Oczywiście te najdroższe, flagowe modele kosztują kilka tysięcy złotych, natomiast oferują one ogromną skalę możliwości. Tutaj wybór zależy od bardzo wielu różnych czynników. Niektórzy po prostu stawiają na najnowsze rozwiązania, inni oglądają telefony z perspektywy oczekiwań zawodowych, jeszcze inni – starają się znaleźć kompromis między ceną a jakością.
Czytnik linii papilarnych, Face ID – jak zadbać o bezpieczeństwo?
Z pewnością jednym z ważniejszych wyzwań nie tylko 2023 roku będzie również zabezpieczenie naszych smartfonów. Obecnie zarówno system operacyjny Android, jak i iOS oferuje tutaj pewne wsparcie, ale wydaje się, że w świetle dostrzegalnych przyszłych zagrożeń i ataków na dane osobowe, potrzebne będą kompleksowe rozwiązania, oferujące wysoki poziom zabezpieczeń przed atakami hakerskimi różnego typu. Oczywiście rozwiązania takie jak czytnik linii papilarnych czy Face ID także wzmacniają bezpieczeństwo, wydaje się jednak, że dzisiaj wyzwaniem są przede wszystkim ataki przez sieć, a nie fizyczne próby uzyskania dostępu do zawartości smartfona. To zmiana, która będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy