Restrukturyzacja jest procesem mającym na celu uzdrowienie przedsiębiorstwa. Chroni firmę przed upadłością i przywraca sytuację finansową. Jest kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, więc warto się z nimi zapoznać.
Czym jest restrukturyzacja i kiedy warto się na nią zdecydować?
Prowadzenie biznesu jest trudnym zadaniem, ponieważ zawsze istnieje ryzyko utraty płynności finansowej oraz bankructwa. Jeśli więc w firmie pojawiają się problemy, które w efekcie mogą doprowadzić do jej upadku, dobrze jest rozważyć proces restrukturyzacji. Likwidacja przedsiębiorstwa jest nie tylko porażką, ale prowadzi do utraty majątku. Zarówno firmę jednoosobową, spółkę, jak i gospodarstwo rolne, można uratować przed bankructwem.
Restrukturyzacja jest postępowaniem cywilnym, mającym na celu pomoc w spłacie wierzytelności, przy zachowaniu możliwości dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Restrukturyzacja chroni zakład przed likwidacją, pomaga osiągnąć dobrą wydajność i stać się wiarygodnym partnerem na rynku. Proces uzdrowi sytuację finansową firmy.
Jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych?
Jest kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, przeznaczonych dla firm niewypłacalnych, ale także zagrożonych niewypłacalnością. Procesy różnią się między sobą, dlatego warto przemyśleć typ postępowania, o ile jest dobrowolny.
- postępowanie o zatwierdzenie układu – powadzone jest przez specjalistę ds. restrukturyzacyjnych, poza sądem. Sąd jedynie zatwierdza zawarty układ z wierzycielami. Przedsiębiorca zarządza swoją firmą oraz jej majątkiem;
- postępowanie układowe przyśpieszone – proste i szybkie, bo trwa ok. roku. Przedsiębiorca jest chroniony przed egzekucją i zerwaniem umów przez kontrahentów. Utrudnienia dotyczą zarządzania firmą, bo musi uzyskać zgodę nadzorcy sądowego na prowadzenie czynności;
- postępowanie układowe – jest dłuższe od przyśpieszonego i kierowane do przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać z powyższych metod. Wymaga konieczności rozpoznania sprzeciwów wierzycieli, więc rozpatrzenie wniosku trwać niekiedy kilka miesięcy;
- postępowanie sanacyjne – stosowane jest, kiedy zakład staje się niewypłacalny. Przedsiębiorca/spółka traci możliwość zarządzania organizacją, ale ma możliwość spłaty zadłużenia i przywrócenia płynności finansowej, dzięki planowi restrukturyzacyjnemu.
Proces restrukturyzacji wprowadza często całkowite zmiany, a nawet wiąże się reorganizacją firmy, ale pozwala uniknąć likwidacji przedsiębiorstwa oraz powrócić na rynek.
Jakie działania obejmuje restrukturyzacja – zalety procesu
Restrukturyzacja obejmuje działania poprawiające sytuację finansową przedsiębiorstwa. Wdrażane są zmiany wewnętrzne, które polegają m.in.: na redukcji zatrudnienia, optymalizacji kosztów, wprowadzeniu działań naprawczych. Mają na celu również ochronę prawną i przeciwegzekucyjną. Zapobiegają wypowiadaniu umów kredytowych, leasingowych czy najmu. Firma może skupić się na osiąganiu celów. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala wyjść z długów.
Jeśli prowadzone jest wobec spółki, wymaga zwołania zgromadzenia wierzycieli do przeprowadzenia głosowania nad ustaleniem nowego planu spłaty zobowiązań. Kiedy większość wyrazi zgodę, opracowywany jest dogodny harmonogram spłat. Zanim KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna rozpocznie proces restrukturyzacji, przeprowadza rozmowę z klientem, by ocenić kondycję firmy i określić potrzeby przedsiębiorcy/zarządu. Następnie, na podstawie tych informacji, wykonuje nieodpłatnie analizę w zakresie otwarcia oraz prowadzenia procesów.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy