Bez względu na to, czy mieszkamy w przestronnym domu, czy w niewielkim mieszkaniu, oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Jego natężenie, rozproszenie i barwa wpływają m.in. na nastrój mieszkańców. Każde pomieszczenie cechuje się nieco innym wykorzystaniem, dlatego planując rozmieszczenie oświetlenia należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki użytkujemy dane miejsce. Lampy sufitowe idealnie sprawdzają się jako główne źródło światła. Oprócz pełnienia funkcji praktycznych są również estetycznym dodatkiem, który podnosi walory dekoracyjne pomieszczenia. W jaki sposób zaaranżować oświetlenie w kuchni, salonie, łazience i sypialni?
Praktyczne informacje dotyczące oświetlenia
W przypadku przestronnych pomieszczeń, najlepiej wybierać lampy sufitowe oferujące kilka źródeł światła. Takie rozwiązanie sprawia, że oświetlenie cechuje się równomiernym natężeniem. Z kolei w niewielkich pokojach dobrym pomysłem jest montaż małych lamp, zajmujących bardzo mało miejsca. Wszystkie lampy współpracują z żarówkami LED, które zadomowiły się w branży oświetleniowej m.in. ze względu na energooszczędność i znacznie dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Ponadto nie zawierają niebezpiecznych substancji, takich jak rtęć.
- Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy i często spożywamy posiłki, dlatego prawidłowy wybór oświetlenia jest niezwykle ważny. Dobrym wyborem będzie naturalna barwa światła. W dobrze oświetlonej kuchni gotowanie to czysta przyjemność. Dużą popularnością cieszą się okrągłe lampy sufitowe oraz reflektory, dzięki którym można skierować źródło światła w konkretnym kierunku, np. w stronę blatu.
- Oświetlenie salonu powinno być spójne z jego wystrojem, dzięki czemu całość tworzy harmonijną aranżację. Na rynku bez trudu można znaleźć modele w stylu skandynawskim, industrialnym i minimalistycznym. Ponadto szereg dostępnych kolorów sprawia, że wybór konkretnej lampy nie stanowi żadnego problemu. W salonie świetnie sprawdzają się egzemplarze wyposażone w płynną regulację temperatury barwowej. Dołączony pilot umożliwia zmianę barwy w szerokim zakresie, np. od 3000 K do 6500 K.
W trakcie wyboru lampy warto również zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Najchętniej wybierane modele A, A+ i A++ wyróżniają się niskim poborem energii. Kolejną kwestią jest wybór materiału. Na rynku można znaleźć wersje wykonane m.in. z metalu, aluminium, stali, szkła i tworzywa sztucznego.
Najlepsze lampy sufitowe do łazienki i sypialni
Wielu osobom sypialnia kojarzy się ze spokojem, relaksem i odpoczynkiem. Lampy sufitowe, jako główne źródło oświetlenia, powinny być wspomagane lampkami nocnymi, które są wręcz stworzone do nocnego czytania. Natężenie światła w sypialni nie powinno być zbyt duże. Ponadto warto wybierać żarówki generujące ciepłe światło, które pomaga się odprężyć i wyciszyć.
- W łazience najlepiej zainstalować oświetlenie punktowe, szczególnie w okolicy lustra. Takie rozwiązanie sprawia, że poranne rytuały i nakładanie makijażu staną się jeszcze przyjemniejsze.
W przypadku łazienek dobrze postawić na lampy sufitowe charakteryzujące się podwyższoną odpornością na wilgoć. Doskonałym wyborem będą modele z certyfikatem IP20, IP40 lub IP44, których można bezpiecznie używać w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą. W łazience również świetnie sprawdzą się lampy sufitowe z możliwością regulacji temperatury barwowej i jasności. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy użytkownik może indywidualnie dopasować światło do swoich preferencji.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy