Zamek szyfrowy to świetne rozwiązanie, jeśli w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze znajdują się wartościowe przedmioty bądź ważne dokumenty.
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje zamków szyfrowych – mechaniczne oraz elektroniczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działają i który z nich jest lepszy, przeczytaj poniższy artykuł.
Jak działa zamek szyfrowy elektroniczny?
Technologie szyfrowania elektronicznego są znane od wielu lat i cieszą się dużą popularnością. Często są wykorzystywane w obiektach wymagających dodatkowych zabezpieczeń. Chronią one depozyty, strefy ograniczonego dostępu oraz meble i urządzenia, w których przechowywane są tajne dane. Od pewnego czasu zaczęto je również wykorzystywać w domach mieszkalnych. Główną różnicą między szyfrowanymi elektronicznymi a mechanicznymi jest sposób wpisywania kodu do centralki. Urządzenia elektroniczne są kodowane cyfrowo, dzięki czemu można je zaprogramować do ustawiania kodów niepowtarzalnych oraz powtarzalnych. Pierwsze z nich umożliwiają otworzenie zamka tylko jeden raz. Natomiast kody powtarzalne mogą być używane wielokrotnie. Zaprogramowane cyfry są stałe, a wpisanie ich na klawiaturze centrali wiąże się z zablokowaniem zamka.
Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?
Zamki szyfrowe mechaniczne wykorzystują zapadki odblokowujące klamki w momencie wpisania prawidłowego kodu. Ten rodzaj urządzeń nie oferuje tylu funkcji, co modele elektroniczne, jednak jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrze. Zamki szyfrowe mechaniczne doskonale sprawdzają się na zewnątrz, gdyż nie ulegają usterkom pod wpływem wysokich i niskich temperatur oraz promieniowania słonecznego.
Zamek szyfrowy mechaniczny czy elektroniczny?
Zarówno zamki szyfrowe mechaniczne, jak i elektroniczne mają swoje zalety. Pierwsze z nich charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrze. Jednak ich otworzenie wymaga trzykrotnego przekręcenia pokrętła zgodnie z ustaloną kombinacją. Używanie zamków mechanicznych wymaga precyzji. To rozwiązanie sprawdza się wśród osób starszych, które nie do końca są przekonane do nowoczesnych technologii. Zamki mechaniczne, jak już wyżej zostało wspomniane, nadają się również do zastosowania na zewnątrz budynków, gdyż nie ulegają awariom pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zamki szyfrowe elektroniczne są wyposażone w różnorodne funkcje. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele inteligentne, które można odblokować, wpisując kod do centralki bądź korzystając z czytnika odcisków palców, pilota, specjalnej karty lub aplikacji mobilnej. Wśród zamków szyfrowych elektronicznych niemal każdy ma szansę znaleźć model dopasowany do swoich preferencji.
Jak działa zamek szyfrowy do walizki?
W walizkach wykorzystywana jest specjalna odmiana zamka mechanicznego, tzw. TSA (skrót od „Travel Sentry® Approved”). Jest to skuteczna metoda zabezpieczania bagażu polecana przez służby celne, a w niektórych krajach (chociażby w USA) stanowi wręcz jedyną dopuszczalną formę stałego zamknięcia toreb np. na lotniskach. Kod do zamka TSA znany jest tylko właścicielowi, mogą go jednak bez problemu otworzyć również celnicy posiadający do niego odpowiedni klucz – dzięki temu są w stanie przeprowadzić kontrolę zawartości walizki bez niszczenia jej.
Gdzie można kupić zamki szyfrowe?
Szukasz zamka szyfrowego mechanicznego lub elektronicznego? Sprawdź ofertę na stronie https://gryc24.pl/szyfrowe-i-elektroniczne,c232,pl.html. W sklepie Gryc24 znajdziesz meblowe zamki szyfrowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Dostępne są tu m.in. zamki do drzwi przesuwnych, niewidoczne oraz prywatne i publiczne. Sprawdź także zamki meblowe w ofercie sklepu!
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy