Koszty obsługi przestrzeni magazynowej nieustannie rosną – inflacja, droższe media, niesłabnący wzrost popularności e-handlu czy wydatki związane z utrzymaniem personelu to tylko część z czynników, które zachęcają przedsiębiorców do szukania długofalowych oszczędności. Rozwiązaniem części problemów, związanych z narastającymi wydatkami, zdaje się być przejście na automatyczny magazyn. Co należy wiedzieć o systemie tego typu?
Automatyczny magazyn odzwierciedla potrzeby klienta
Na samym wstępie należy podkreślić, że nie sposób zdefiniować uniwersalnego przepisu na optymalny automatyczny magazyn, który odpowie na potrzeby każdego zainteresowanego przedsiębiorcy. Kluczem do stworzenia odpowiedniej przestrzeni magazynowej są dostarczone przez klienta informacje, dotyczące aktualnego procesu magazynowania oraz estymacji na temat potrzeb danego systemu składowania w przyszłości.
Zadaniem odpowiedzialnej za automatyczny magazyn firmy jest przeprowadzenie wielowątkowej analizy, która obejmować będzie zarówno interpretację zgromadzonych informacji na temat składowanych jednostek, jak i przewidywania na temat przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa. Wśród obszarów, mających najważniejszy wpływ na ostateczny kształt magazynu automatycznego, warto wyróżnić:
- charakterystykę składowanego produktu,
- obecną oraz planowaną wydajność obiektu,
- ogół warunków, jakie można zaobserwować w magazynie,
- stosowany do tej układ magazynu,
- obowiązujący proces logistyczny,
- oprogramowanie do zarządzania magazynem – zarówno te już wdrożone, jak i te planowane w przyszłości.
Automatyczny magazyn – jakie typy regałów warto rozważyć?
Przytoczone powyżej informacje mają kluczowy wpływ na zastosowane w projekcie rodzaje regałów magazynowych. Wśród najczęściej wdrażanych w magazynie automatycznym instalacji znajdują się m.in.:
- regały paletowe typu rzędowego bądź Shuttle, obsługiwane układarką,
- regały Multi-Shuttle,
- obsługiwane układarką regały grawitacyjne,
- regały mini-load typu Beam Type, służące do składowania m.in. kartonów,
- regały mini-load typu Open Face, przeznaczone m.in. do składowania plastikowych pojemników.
Przykładowa realizacja Nedcon Silesia automatycznego magazynu z wykorzystaniem systemu Moniload | źródło: nedcon.pl
Czy automatyczny magazyn to rozwiązanie dla każdego?
Rozważając inwestycję w automatyczny magazyn należy starannie przeanalizować zarówno zakładany budżet, jak i akceptowalny dla inwestora czas realizacji całego projektu. Warto mieć na uwadze, że proces przejścia na automatyczny magazyn jest zauważalnie droższy niż cena zakupu regałów przeznaczonych do obsługi manualnej. Co więcej, wdrożenie projektu automatycznej przestrzeni składowania może zająć nawet od 18 do 24 miesięcy – odpowiedzialna za realizację magazynu firma dokonuje wówczas licznych kontroli, analiz i estymacji czasu potrzebnego do ukończenia zlecenia.
Zastanawiasz się nad korzyściami, jakie przyniesie Twojej firmie inwestycja w automatyczny magazyn? Skontaktuj się ze specjalistami Nedcon Silesia – przedsiębiorstwa zajmującego się projektowaniem i wyposażaniem przestrzeni magazynowych, któremu zaufało już ponad 1000 największych przedsiębiorstw z całej Polski.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy