Jesień to wyjątkowy czas w roku. Coraz krótsze dni, chłodne poranki i wieczory zmuszają nas do zmiany nawyków. W tym okresie wymieniamy nie tylko codzienną garderobę na cieplejszą, ale także zdecydowanie chętniej sięgamy po ciepłe posiłki o rozgrzewających właściwościach. Jesienne dania to przede wszystkim potrawy na ciepło, bazujące na pożywnych, bardziej kalorycznych i sycących składnikach, które pozwalają nam lepiej przetrwać pierwsze chłodne dni. Dodatek aromatycznych przypraw o rozgrzewających właściwościach podkreśla wyjątkowy smak jesiennych potraw.
Czym powinny charakteryzować się jesienne dania?
Jesień to czas, kiedy rezygnujemy już z potraw na zimno, które tak dobrze sprawdzały się w upalne dni, przynosząc upragnioną ochłodę. Coraz chłodniejsza aura skłania nas zamiast tego do przygotowywania klasycznych dań na ciepło, wśród których zdecydowany prym wiodą zupy i drugie dania na bazie mięsa. W chłodne dni warto sięgać po bardziej pożywne potrawy, o wyższej kaloryczności, które zaspokoją potrzeby naszego organizmu oraz pozwolą na dłużej zachować uczucie sytości.
W okresie jesiennym na polskich stołach królują głównie dania bazujące na ziemniakach, które są sycące, pożywne i świetnie zaspokajają apetyt. Ziemniaki możemy zastąpić domowymi kopytkami z sosem lub mięsnym gulaszem, a także makaronem i ryżem z warzywami, mięsem i aromatycznymi przyprawami. Osoby na diecie, które najchętniej sięgają po posiłki w wersji fit, klasyczny makaron i ryż mogą zamienić na ich pełnoziarniste odpowiedniki, które równie dobrze sprawdzą się na jesienny obiad. Doskonałym składnikiem na jesienne dni jest także pożywna i sycąca fasola, na bazie której możemy przygotować zupę fasolową, a także podać jako samodzielne danie obiadowe pod postacią aromatycznej fasolki po bretońsku.
Jesienne dania, po które szczególnie chętnie sięgamy w chłodniejsze dni, to również zupy. Idealną propozycją na obiad, lunch lub lekką, rozgrzewającą kolację są zupy na bazie typowo jesiennych składników. W tym czasie na polskich stołach regularnie pojawia się aromatyczna zupa krem z dyni, fasolówka, a także rozgrzewający, pożywny kapuśniak. Świetnym pomysłem na jesienny obiad dla miłośników gęstych, sycących potraw jest także zupa gulaszowa z fasolą, która skutecznie zaspokoi nawet największy głód!
Przyprawiamy jesienne dania! Jakich ziół i przypraw używać?
Sekretem rozgrzewających jesiennych dań są nie tylko znajdujące się w nich podstawowe składniki, ale także przyprawy. Wiele naturalnych ziół i przypraw posiada bowiem tak pożądane w chłodniejszych miesiącach właściwości rozgrzewające, które z powodzeniem możemy wykorzystać podczas przygotowywania domowych posiłków. Jako przyprawy do jesiennych dań idealnie sprawdzą się m. in. pieprz czarny mielony, pieprz cayenne, papryka słodka i ostra, chili, a także egzotyczne curry, imbir i kurkuma. Dodanie ich do zup, gulaszu i innych jesiennych dań obiadowych wzbogaci smak dobrze znanych potraw, nadając im dodatkowo cennych właściwości rozgrzewających.
Po przyprawy o właściwościach rozgrzewających warto sięgać tym bardziej, że wiele z nich posiada także właściwości przyspieszające tempo przemiany materii, co jest szczególnie pożądane w przypadku spożywania sycących, ciężkostrawnych potraw na bazie ziemniaków, fasoli czy mięsa. Ich pozytywny wpływ na metabolizm docenią także osoby na diecie, które chcą w naturalny sposób wspomóc proces utraty zbędnych kilogramów. Wiele z rozgrzewających przypraw korzystnie wpływa także na odporność, chroniąc nas przed jesiennymi infekcjami.
Przykładowe jesienne dania obiadowe. Co warto zaserwować sobie i najbliższym w chłodne dni?
Typowo jesienne dania obiadowe charakteryzują się właściwościami rozgrzewającymi, pożywnym charakterem i doskonałym smakiem, za który odpowiedzialne są typowo jesienne składniki. Jesienią klasyczne zupy zastępujemy sycącymi kremami, a na obiad podajemy głównie dania bazujące na mięsie, ziemniakach, fasoli i gotowanych warzywach. Dodatek aromatycznych przypraw o właściwościach rozgrzewających sprawia natomiast, że potrawy pomagają przeciwstawić się chłodnej aurze panującej na zewnątrz. Oto dwa jesienne dania, które warto przygotować na chłodniejsze dni!
Zupa krem z pieczonej dni z curry
Jesień to pora roku, która pod względami kulinarnymi większości z nas kojarzy się z dynią. Jednym z najprostszych i najsmaczniejszych dań, które możemy przygotować na bazie tego popularnego warzywa, jest zupa krem, która świetnie sprawdzi się zarówno na jesienny obiad, jak i kolację. Aby przygotować to danie jesienne potrzebujemy: 750 ml bulionu warzywnego, 500 g dyni, 6 ząbków czosnku, 1 cebuli, 2 łyżek jogurtu naturalnego oraz przypraw: curry, chili i soli.
Dynię dokładnie myjemy, obieramy i kroimy na plastry. Dodajemy do niej czosnek, skrapiamy olejem i zapiekamy w piekarniku przez ok. 20 min. w temperaturze 180 stopni. W międzyczasie na patelni przygotowujemy grzanki. W garnku zasmażamy cebulę, dodajemy dynię, czosnek, przyprawy i bulion warzywny. Gotujemy przez ok. 5 min., na sam koniec solimy i blendujemy na gładki krem. Gotową zupę przelewamy do miseczek, dodajemy odrobinę jogurtu naturalnego, dekorujemy świeżą pietruszką i grzankami.
Gulasz wieprzowy wg Piotra Ogińskiego
Jesienne dania obiadowe nie mogą obyć się bez smakowitego gulaszu wieprzowego. Jest to sycąca, pożywna i bardzo wyrazista w smaku potrawa, idealna na chłodniejsze dni. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a sekret wyśmienitego smaku tkwi w starannie wyselekcjonowanych, typowo jesiennych przyprawach. Oto jak przygotować to smaczne danie jesienne na obiad!
Potrzebne będą następujące składniki: 1,2 kg łopatki wieprzowej, 50 g smalcu, 3 ząbki czosnku, 1 pomidor, 1 marchew, 1 cebula czerwona, 1 cebula biała, pół pora, pół papryki czerwonej, 1 l wody i przyprawy: 2 łyżeczki papryki słodkiej wędzonej, 2 łyżeczki przyprawy do gulaszu, 4 liście laurowe, szczypta kolorowego pieprzu i soli morskiej.
Łopatkę kroimy w kostkę i podsmażamy na smalcu. Dodajemy czosnek, paprykę wędzoną i smażymy całość przez ok. 1 min. Następnie przekładamy mięso do garnka, dodajemy warzywa (oprócz papryki czerwonej), zalewamy wodą i dusimy przez ok. kwadrans. Na koniec dodajemy przyprawę do gulaszu, liście laurowe, pieprz i sól – dusimy przez kolejne 20 min. Po tym czasie dorzucamy do mięsa paprykę czerwoną i gotujemy 10 min. Na koniec zagęszczamy gulasz odrobiną mąki i zagotowujemy. Gotowe danie dekorujemy świeżą natką pietruszki – gulasz świetnie smakuje podany np. z plackami ziemniaczanymi.
Więcej przepisów na smaczne dania znajdziesz na stronie pomysły na jesienny obiad na doradcasmaku.pl.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy