Korzystanie z klimatyzacji w domu praktycznie za każdym razem okazuje się być odpowiednim rozwiązaniem. Możliwość dostosowania temperatury do swoich preferencji, bez konieczności odkręcania grzejników lub otwierania okien daje swego rodzaju termiczny komfort. Jednak z takim udogodnieniem wiążą się również dodatkowe koszty. Warto zatem wiedzieć, co składa się na koszt użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu oraz jakich rachunków można się spodziewać.
Co składa się na koszt posiadania klimatyzacji w mieszkaniu?
Klimatyzacja sama w sobie składa się z kilku elementów, które tworzą ją jako całość oraz kilku dodatkowych elementów sprzężonych ze sobą. Do tych elementów, które generują koszty, zaliczają się:
- całość instalacji – klimatyzacja składa się z filtrów powietrza, urządzenia do pobierania energii elektrycznej czy też pilota do sterowania całością. To sprawia, że podstawowym kosztem, który jest jednorazowy, jest zakup oraz montaż klimatyzacji;
- koszt poboru energii elektrycznej – im częściej używana klimatyzacja oraz im sprzęt jest bardziej nowoczesny, tym więcej energii elektrycznej może on pobierać;
- koszt związany z okresową wymianą filtrów – raz na pewien czas, tj. 1-2 lata, należy wymienić filtry w klimatyzacji ze względu na zalegające wewnątrz zanieczyszczenia. To również sprawia, że koszt amortyzacji oraz wymiany takich filtrów podnosi ogólną cenę użytkowania klimatyzacji w Twoim mieszkaniu;
- koszt okresowych przeglądów samej instalacji – jest to rzadko występujący, jednak istotny z punktu widzenia posiadacza klimatyzacji koszt. Jeżeli instalacja została zamontowana dodatkowo, wówczas właściciel musi ponieść koszt przeglądu przez specjalistę całości instalacji.
Powyższe kryteria mają niebagatelny wpływ na rachunki płacone przez właściciela klimatyzacji każdego miesiąca. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, ile orientacyjnie mogą one wynosić w ciągu miesiąca.
Jak wysokie są rachunki za użytkowanie klimatyzacji w mieszkaniu?
Z reguły koszty użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu są dosyć względne i zależą nie tylko od wyżej wymienionych czynników, ale i od częstości oraz długości użytkowania klimatyzacji. Jeżeli mowa o samych cenach za wykorzystaną do klimatyzacji energię elektryczną, to na rynku polskim można znaleźć instalację zużywającą ok. 2,5-3 kW w ciągu godziny. Jeżeli klimatyzacja pracuje bez przerwy przez okres 4-6 godzin każdego dnia, wówczas miesięcznie należy liczyć się z rachunkiem rzędu 120-180 złotych. Można również zainstalować klimatyzację energooszczędną – są one nieco droższe od tradycyjnych wersji, jednak pobierają znacznie mniej prądu przy tej samej wydajności pracy.
Sama inwestycja w klimatyzację w mieszkaniu również zależy od jakości elementów ją tworzących czy też od producenta. Na rynku polskim można jednak spotkać przeważnie klimatyzacje w przedziale cenowym od 2500 do nawet 7000 złotych. Różnica w cenie wynika również z faktu, czy właściciel wybranej nieruchomości preferuje instalację energooszczędną, czy też nie.
W przypadku kosztów związanych z wymianą filtra oraz okresowym przeglądem samej instalacji przez specjalistę tutaj ceny również zależą od kilku czynników. Chcąc jednak uśrednić koszt takich dodatkowych usług należy przygotować się na wydatek rzędu 200-300 złotych raz w roku na wizytę specjalisty oraz jego sprawozdanie na temat stanu technicznego klimatyzacji. Z kolei wymiana filtra na nowy to koszt ok. 150-250 złotych raz na 12-18 miesięcy. Chcąc zdobyć więcej szczegółowych informacji na temat samej klimatyzacji bądź kupić profesjonalną instalację tego typu warto udać się na stronę internetową: https://www.klima-therm.com/pl/.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy