Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie zakazu chowu klatkowego zwierząt i wezwał Komisję Europejską do działania w tej sprawie. KE ma teraz zaproponować rozwiązania prawne. Europarlamentarzyści twierdzą, że zakaz hodowli zwierząt w klatkach mógłby obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej już za 6 lat. Parlament Europejski wezwał Komisję także do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras, czyli pasztetu ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich”.
Rezolucję przygotowała inicjatywa obywatelska „End of The Cage Age” („Koniec ery klatkowej”). Podpisało się pod nią 1,4 mln Europejczyków. Formalny proces zmierzający do wprowadzenia takiego zakazu w UE rozpoczęła organizacja prozwierzęca Compassion in World Farming we wrześniu 2018 r.
„Obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na powierzchni wielkości jednej kartki papieru A4. Dorosłe samice świń muszą spędzać prawie połowę każdego roku w ciasnych klatkach, w których nie mogą nawet się obrócić. Cielęta, gęsi i przepiórki są również umieszczane w klatkach, co uniemożliwia im wykonywanie podstawowych naturalnych zachowań. W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 mln zwierząt – to więcej niż mamy mieszkańców” – czytamy na stronie internetowej Compassion Polska.
Rezolucję poparło 558 europosłów i europosłanek. 37 było „przeciw”, a 85 wstrzymało się od głosu.
W debacie nad rezolucją wzięła udział Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia. Powiedziała, że zaangażowanie Komisji Europejskiej w poprawę losu zwierząt „pozostaje imperatywem moralnym, zdrowotnym i ekonomicznym” i dodała, że dążenie do zmian jest jej osobistym zobowiązaniem.
30 czerwca Komisja Europejska ma ogłosić, jakie kroki podejmie w sprawie zakazu chowu klatkowego.
fot. Unsplash
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy