Ile kosztuje budowa domu do 120 m kw. i czemu wydamy o 25% więcej w tym roku?
Dom to marzenie wielu polskich rodzin. Każdy chce mieć własną przestrzeń, gdzie możemy spędzać wolny czas, relaksować się, rozwijać pasje i toczyć bezpieczne życie w spokoju. Niestety, branża dynamicznie się zmienia, a koszty takiego przedsięwzięcia gwałtownie rosną.
Budowa domu w 2020 roku – śpieszmy się budować domy, tak szybko drożeją
Od wielu lat na polskim rynku obserwujemy tendencję wzrostową wobec kwot netto, jakie przyjdzie nam wydać na budowę domu. Branża nieruchomości w Polsce rozwija się dynamicznie. Sprzedawanych jest coraz więcej mieszkań, a firmy z tego sektora mogą pochwalić się rewelacyjnymi wynikami. Jednak to nie tylko upodobanie naszych rodaków do kupowania nieruchomości sprawia, że trend jest rosnący.
Przemawiają za tym również bardzo duże podwyżki na rynku usług budowlanych. Za fachowców zapłacimy więcej, dlatego część osób decyduje się na wykonywanie prac (przynajmniej tych podstawowych) na własną rękę. Problemem stają się też materiały – z roku na rok cena koszyka w sklepie budowlanym rośnie. Weźmy pod uwagę, że te wszystkie trendy nie zmienią się w sposób nagły – rok 2021 może oferować jeszcze większe podwyżki cen. Mowa tu również o zmianach w prawodawstwie, które zaczyna zwracać coraz większą uwagę na to, z czego wykonane są domy. Rośnie standard parametrów izolacyjnych budynku, materiały do ocieplania i okien są więc wyższej jakości, ale z tą jakością wiąże się też odpowiednia cena. Dom należy budować więc jak najszybciej.
Stan surowy zamknięty kontra stan surowy otwarty – stan deweloperski coraz mniej popularny
Istnieją różne etapy budowania domu. Popularny rozkład zakłada trzy kroki – stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty i stan deweloperski. Ten ostatni związany jest z całkowitym wykonaniem prac – w domu położone są posadzki, elewacja, ocieplenie, parapety, a nawet tynki. Stan surowy otwarty to najbardziej pierwotny etap wykonania domu – konstrukcja posiada już ławy fundamentowe, ściany działowe i nośne, stropy i schody. W stanie surowym zamkniętym montowane są również okna i np. bramy garażowe. Coraz mniej osób decyduje się na zakup domu w stanie deweloperskim – jest on niezbyt opłacalny, często większość prac wykończeniowych możemy zrobić sami, a ponadto materiały do takich robót są bardzo drogie.
Koszt budowy domu – kalkulator, gotowy projekt, koszty produkcji
Przed przystąpieniem do budowy, sprawdź zestawienie kosztów budowy domów 100 m2 oraz 140 m2. Niektóre pracownie architektoniczne oferują nam liczne projekty, które możemy wykorzystać w rzeczywistości. Przeanalizujmy zatem pokrótce przykładowe (uśrednione) zestawienie wydatków w przypadku dwóch domów – jednego o powierzchni 100 m2, a drugiego o wielkości 140 m2.
Co jeszcze się składa na koszt budowy domu?
Projekty domów tanich w budowie zapewniają nam bardzo sprzyjające warunki cenowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zbudować nasz własny dom, nie wydając jednocześnie fortuny. Pozwalają one też na prostą analizę – jaki docelowy stan budowy powinniśmy obrać. Sami możemy dostosować wydatki w taki sposób, żeby zaoszczędzić jak najwięcej. Pamiętajmy jednak o tym, że dom wymaga również zakupu projektu, zakupu działki, wyposażenia w niezbędne do życia sprzęty i zagospodarowania terenu działki. To kolejne koszty, których powyższa tabela nie uwzględnia, my jednak musimy je uwzględnić.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy