Realizacja marzenia o budowie domu nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla osób, które chcą przeznaczyć na ten cel oszczędności życia. Nie trzeba odkładać jej też w czasie. Kredyt na budowę domu pozwoli na zdecydowanie szybszą przeprowadzkę i nie będzie wiązał się z koniecznością pójścia na żadne kompromisy. Choć pozornie uzyskanie takiego finansowania jest trudne, w rzeczywistości pod wieloma względami przypomina standardowy kredyt hipoteczny. Należy się jednak dobrze przygotować do tego procesu oraz poznać formalne wymogi instytucji.
Kredyty na budowę domu są w zasięgu ręki
O ile procedura zakupu istniejącej nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego jest zasadniczo prosta i niemal każdy wie, jak się prezentuje, zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak uzyskać kredyt na budowę domu. W takim scenariuszu, obok standardowych kwestii kredytowych, kredytobiorca musi również w odpowiedni sposób nadzorować przebieg inwestycji. – Kredyt na budowę domu udzielany jest na takich zasadach, jak kredyty hipoteczne, wiąże się to z podobnymi warunkami finansowymi czy wymaganiami dotyczącymi klienta – mówi Michał Dawidowicz z blogkredytowy.pl, na którym doradza m.in., jaki kredyt na budowę domu wybrać. – Ze względu na poziom skomplikowania inwestycji będzie jednak wymagał od kredytobiorcy nieco większej wiedzy i zaangażowania – dodaje.
Szczególne uwarunkowania kredytu na budowę domu
Podstawowa różnica pomiędzy kredytem na budowę domu a kredytem hipotecznym przeznaczonym na zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego polega na tym, że w ten sposób bank przekazuje środki na finansowanie budowy nieruchomości, która dopiero powstanie. W związku z tym nieco inaczej prezentuje się również kwestia zabezpieczenia kredytu. O ile cała procedura wygląda podobnie i ocenie podlegać będzie m.in. zdolność kredytowa kredytobiorcy, dodatkowym obowiązkiem będzie sporządzenie kosztorysu budowy, od którego uzależnione mogą być m.in. wypłaty kolejnych transz kredytu. Bank oczekuje przy tym doprowadzenia budowy do określonego etapu (minimum umożliwiającego odbiór techniczny.).
Wkład własny przy kredycie na budowę domu
Obowiązkiem kredytobiorcy będzie również wniesienie wkładu własnego w oczekiwanej wysokości. Obecnie w większości instytucji, zgodnie z zaleceniami KNF, jest to co najmniej 20% wartości nieruchomości. W dalszym ciągu jednak istnieje możliwość uzyskania kredytu na budowę domu z wkładem własnym wynoszącym tylko 10%. Co ważne: zazwyczaj bank zaliczy do tej kwoty również inne koszty poniesione w związku z tym celem, np. wartość działki budowlanej, materiałów czy już przeprowadzonych prac. Wkład własny będzie natomiast zdecydowanie wyższy w przypadku kredytu na budowę domu i zakup działki. Warto mieć także świadomość, że nie wszystkie instytucje zgodzą się na takie finansowanie. Sporym problemem może być także budowa domu na działce, na której już istnieją inne nieruchomości.
Co można sfinansować kredytem?
Budowa domu to skomplikowany i kosztowny proces. W związku z tym kredytobiorcy często nie wiedzą, jakie koszty mogą być pokryte przez środki pochodzące z banku. Zazwyczaj instytucja zgodzi się na finansowanie wszelkich prac budowlanych i projektowych czy zakup niezbędnych materiałów. Co ważne: ustali również minimalną sumę niezbędną do doprowadzenia budynku do zdefiniowanego stanu. Nie zawsze możliwe będzie natomiast uzyskanie środków na jednoczesny zakup działki i przeprowadzenie budowy, a otrzymanie kredytu na budowę domu na działce przekraczającej 3 000m2 może być zdecydowanie problematyczne. Tylko kilka banków będzie zainteresowane udzieleniem finansowania. Przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z ekspertem i dokładnie zaznajomić się z polityką banku w tym zakresie.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy