Krzysztof Kęciek – „Wojny macedońskie”
Jeszcze w sierpniu ukaże się nowa książka naszego autora, poświęcona starożytnym bataliom.W sierpniu ukaże się nowa książka naszego autora, poświęcona starożytnym bataliom. "Wojny macedońskie", czyli wojny, które królowie Macedonii, Filip V i Perseus, stoczyli z rosnącym w potęgę i wciąż głodnym podbojów imperium rzymskim. Zakończyły się one zniszczeniem starożytnego królestwa Filipa i Aleksandra. Ich skutkiem było panowanie Rzymu na całym greckim Wschodzie. Książka to nie tylko plastyczne opisy bitew, ale także szeroka panorama dziejów, przedstawiająca wielką grę polityczną od Kartaginy aż po daleką Azję. Ogólne zasady tej gry pozostały aktualne do dziś. Obszerna praca pokazuje też w przejmujący sposób tragedię Greków, którzy nie potrafili się zjednoczyć w obliczu agresji okrutnego rabusia znad Tybru.
Witam wszystkich. Chciałbym napisać parę słów o najnowszej książce Pana Krzysztofa Kęćka, którego, ze względu na wspaniały styl pisarski i wnikliwość każdej pracy, bardzo sobie cenię.
Wojny macedońskie, zapowiadane już od paru dobrych lat na stronie internetowej wydawnictwa Attyka niestety mnie lekko rozczarowały. Duża część książki to dosłownie kopia z wcześniejszych prac autora, zwłaszcza spore fragmenty „Kynoskefalaj 197 r p.n.e.” (wyd. Bellona) czytelnik, zaznajomiony już z tą ciekawą pracą, bez trudu wyłapie z tekstu „Wojen”. Można zrozumieć, że autor chciał bazować / skorzystać ze swej poprzedniej, skądinąd bardzo dobrej książki, odczuwa się jednak mały niedosyt, kiedy czyta się dosłownie identyczne fragmenty tekstu „Kynoskefalaj” w nowej pracy – oczekiwałem jakiejś nowości, może innego podejścia. Od pisarza tej klasy można było oczekiwać przynajmniej nowego, równie plastycznego opisu tamtych wydarzeń. Szkoda, że tego zabrakło.
Jeśli chodzi o zalety książki, to przyznać jednak wypada, że stanowi ona nijako kompendium dla zainteresowanych tematem ekspansji Rzymu, naturą jego niepochamowanej agresji i konfliktem z monarchią Makedonów. Wspaniale opisano przebieg III wojny macedońskiej – to zupełnie nowy rozdział tej książki, jako że „Kynoskefalaj” opisuje wydarzenia do momentu śmierci króla Filipa V.
W każdym razie warto zapoznać się z tą pozycją.