Sprawy, którymi zajmuje się Parlament Europejski, uważane są często za bardzo oddalone od naszej codzienności. Wydarzenia ostatnich tygodni, a szczególnie efekty decyzji podjętych podczas październikowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, dowodzą jednak, że to właśnie w rękach europosłów spoczywają kwestie bezpośrednio wpływające na nasze życie. Prawie każdy, kto wyjeżdża za granicę na wypoczynek lub do pracy, jeszcze przed podróżą z obawą myśli o wysokim rachunku telefonicznym, który przyjdzie mu zapłacić z racji wysokich cen rozmów w tzw. roamingu. Jak informuje w swoim cotygodniowym wideoblogu parlamentarnym posłanka Krystyna Łybacka, wszystkich zainteresowanych powinna ucieszyć wiadomość, że dzięki decyzji podjętej przez Parlament Europejski od czerwca 2017 r. na obszarze całej Unii Europejskiej roaming przestanie obowiązywać. Natomiast już od 30 kwietnia 2016 r. opłata roamingowa nie będzie mogła przekraczać: 0,05 euro za minutę połączenia głosowego, 0,02 euro za wiadomości tekstowe (SMS) i 0,05 euro za 1 MB transmisji danych przy mobilnym korzystaniu z internetu.
Równie dobra wiadomość napłynęła dla osób, które planując wakacyjny wyjazd, decydują się na skorzystanie z internetowej oferty biura podróży. Przyjęta przez Parlament Europejski zmiana prawa powoduje, że obecnie wszystkie zawierane umowy, także te internetowe, korzystać będą z jednakowej ochrony prawnej. Na przykład osoba dokonująca zakupu usługi turystycznej w internecie może z niej zrezygnować, gdy do chwili wyjazdu cena wzrosła o więcej niż 8%. Nowe przepisy obejmą dodatkowych 120 mln konsumentów, którzy preferują zakupy przez internet.
W ostatnich tygodniach wśród dominujących tematów jest również wspieranie działań na rzecz tworzenia europejskiej przestrzeni edukacyjnej. Jeden z jej filarów to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 Erasmus+, z którego skorzystać będzie mogło nawet 4 mln osób. Prawidłowe działanie programu, do którego Parlament Europejski przywiązuje ogromną wagę, jest monitorowane. Każda grupa polityczna w PE wybiera swojego sprawozdawcę do oceny Erasmusa+. Z ramienia grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów została wybrana posłanka Krystyna Łybacka. Dzieląc się tą informacją za pośrednictwem internetu, pani poseł zaapelowała do wszystkich osób korzystających z programu o zgłaszanie do niej wszelkich uwag i nieprawidłowości, które w jakikolwiek sposób ograniczają możliwość korzystania z Erasmusa. Pozyskane informacje pomogą w lepszym monitorowaniu programu i pozwolą szybciej przeciwdziałać ewentualnym nieprawidłowościom.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy