Wiele osób, mimo stosowania zdrowej diety i aktywności fizycznej ma problem z poprawieniem wyglądu własnego ciała, szczególnie w miejscach, które na działanie powyższych czynników są dość oporne. Do takich miejsc zalicza się podbródek, twarz, szyję, brzuch, ramiona, kolana, plecy oraz uda. Możliwością, z jakiej można skorzystać, aby sobie pomóc jest oferta medycyny estetycznej, która umożliwia przejście przez mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg lipolizy laserowej. Dzięki niej można skutecznie zredukować poziom tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach. Należy mieć jednak na uwadze, że zabieg ten posiada główny cel jakim jest modelowanie sylwetki. Nie jest to sposób na odchudzenie organizmu, ponieważ ilość usuwanej tkanki tłuszczowej dzięki lipolizie laserowej jest stosunkowo niewielka, znacznie mniejsza niż w przypadku np. klasycznej liposukcji chirurgicznej.
Lipoliza laserowa Kraków jest stosunkowo młodym zabiegiem, jednak od 2006 roku, kiedy to amerykańska instytucja rządowa Food and Drug Administration (FDA) uznała ten sposób modelowania sylwetki i walki z tłuszczem za całkowicie bezpieczny i niewywołujący późniejszych powikłań. Tym samym rok 2006 był przełomowy dla lipolizy laserowej. Zaczęła rosnąć jej popularność, dzięki czemu każdego roku wzrasta ilość zadowolonych klientów klinik medycyny estetycznej.
Dla kogo skierowany jest zabieg lipolizy laserowej?
Za pomocą wykorzystywanej wiązki lasera podczas zabiegu lipolizy laserowej, osoba manipulująca urządzeniem laserowym doprowadza do destrukcji i usunięcia nadmiernie ulokowanego tłuszczu z trudnych miejsc. Tym samym zabieg ten jest wskazany w przypadku:
- Osób z otyłością brzuszną, tzw. oponką,
- Męskiej ginekomastii,
- Chęci zredukowania podwójnego podbródka,
- Chęci wymodelowania kształtu ud, łydek i kolan,
- Chęci nieznacznego zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej z wybranego fragmentu na ciele,
- Chęci skorygowania asymetrii ciała,
- Chęci skorygowania wyglądu sylwetki, mimo stosowania zdrowej i zbilansowanej diety, a także aktywności fizycznej,
- Osób, które z różnych względów nie chcą poddawać się bardziej inwazyjnym metodom, takich jak chirurgia plastyczna lub klasyczna liposukcja,
- Osób, które chcą zarówno wymodelować swoją sylwetkę i pozbyć się niechcianego tłuszczu z jednoczesnym zwiększeniem napięcia swojej skóry – jest to możliwe dzięki zaawansowaniu technologicznemu systemów laserowych.
Liposukcja chirurgiczna a lipoliza laserowa – różnice
Tradycyjna liposukcja stanowi działanie inwazyjne, operacyjne, które wykonuje się po wcześniejszym podaniu znieczulenia ogólnego. Wiąże się ona z możliwością pojawienia się licznych skutków ubocznych, takich jak obrzęki, stany zapalne, krwotoki, siniaki, czy też trudno gojące się rany. Takie czynniki generują bardzo długi i wzmożony proces rekonwalescencji. Niestety gwałtowne usunięcie dużej objętości tkanki tłuszczowej skutkuje późniejszym efektem wiszącej skóry, ponieważ nie ma ona czasu i możliwości na skurczanie się. Dodatkowo mogą pojawiać się miejscowe nierówności, które są efektem odsysania tkanki tłuszczowej.
Przechodząc do zabiegu lipolizy laserowej warto wspomnieć, że początkowo była ona uznawana za mało efektywny sposób usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Było to związane z tym, że dawne lasery przeznaczone do wykonywania tego typu procedur wyposażone były w emitowanie dłuższych fal, które działały termicznie na wodę w tkankach, przy cym nie były ani skuteczne ani efektywne w usuwaniu opornego tłuszczu.
W obecnych czasach lipoliza laserowa, korzystająca z rozwoju technologicznego, daje zupełnie nowe i bardziej spektakularne możliwości. Pierwszym atutem jest możliwość zniwelowania ryzyko powstania wszelkich niedogodności, które charakterystyczne są dla liposukcji chirurgicznej. Mała inwazyjność techniki laserowej umożliwia wykonywanie zabiegu po podaniu jedynie znieczulenia miejscowego. Dodatkowo laser działający w obrębie tłuszczu rozpuszcza go i usuwa z miejsc nawet najbardziej niedostępnych i opornych.
Główną różnicą między lipolizą laserową, a klasyczną liposukcją chirurgiczną jest możliwość usunięcia różnych objętości tkanki tłuszczowej, a także rodzaj podawanego znieczulenia. Inną różnicą jest także ryzyko i stopień zaawansowania późniejszych skutków ubocznych. W przypadku liposukcji, wszelkie obrzęki, siniaki, krwiaki, odczucia bólowe oraz krwawienie są zdecydowanie bardziej poważne, goją się dłużej i trudniej, przez co metoda ta jest bardziej inwazyjna w porównaniu do lipolizy laserowej. Zestawiając ze sobą czas trwania procesu regeneracji organizmu po zabiegu, osoba która poddała się lipolizie laserowej do swojej normalnej aktywności wraca po upływie zaledwie dwóch lub trzech dni, przy czym Pacjent po przejściu liposukcji chirurgicznej na dobre samopoczucie musi poczekać nawet kilkanaście dni. Przyczyną takiej rozbieżności może być m.in. konieczność wykonywania nacięć na skórze oraz zakładania szwów w przypadku liposukcji – lipoliza nie generuje takich działań.
Przygotowanie do zabiegu lipolizy laserowej
Zanim Pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu lipolizy laserowej dostaje skierowanie na wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia z oznaczeniem czynników krzepnięcia. Dodatkowo lekarz zaleca przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy C kilka dni przed zabiegiem. Należy pamiętać, że przez minimum 6 godzin przed planowaną procedurą medyczną nie należy pić i spożywać posiłków.
Przebieg zabiegu lipolizy laserowej
Zanim lekarz sięgnie po laser, kreśli na skórze Pacjenta linie, które wyznaczają granice obszaru poddawanego modelowaniu. Kolejnym krokiem jest miejscowe podanie środka znieczulającego, przy czym warto dodać, że w sytuacji kiedy obszar działań na ciele jest rozległy, to na wyraźną prośbę Pacjenta można podać znieczulenie dożylne krótkotrwałe.
Sama procedura lipolizy w Krakowie w https://chirurgiakrakow.pl/liposukcja-laserowa-krakow/ jest stosunkowo krótkotrwała, zwykle czas waha się w granicach 45 minut. Lekarz dokonuje niewielkiego nakłucia w skórze Pacjenta, które umożliwia wprowadzenie wiązki lasera do wybranego fragmentu tkanki tłuszczowej, niszcząc błony komórkowe komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami. Dzięki działaniu ciepła, komórki rozpuszczają się, a w przeciągu następnych kilku dni są wydalane z organizmu.
Dużym atutem lipolizy jest to, iż jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do domu dostrzegając u siebie pierwsze rezultaty zabiegowe, przy czym należy mieć na uwadze, że na finalne rezultaty należy poczekać nieco dłużej – od 4 do 6 miesięcy.
Przeciwwskazania do zabiegu
Lekarz może odradzić wykonania zabiegu w przypadku:
- Kobiet w ciąży,
- Diabetyków,
- Osób z chorobami wątroby,
- Osób z chorobami układu krążenia,
- Osób z chorobami nerek,
- Osób, które posiadają aktywne choroby skóry, infekcje i stany zapalne.
Rekonwalescencja po zabiegu lipolizy laserowej
Przez około 2 tygodnie od zabiegu zaleca się noszenie odzieży uciskowej. Należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza, w tym zażywania antybiotyków, jeżeli przepisał stosowne leki. Dzięki temu można uniknąć powstania infekcji i zakażenia. Po 10-12 dniach warto skorzystać z masażu miejsc, które poddawane były zabiegowi.
Zalety zabiegu z wykorzystaniem lasera
Najbardziej cenione atuty zabiegu z wykorzystaniem metody laserowej to:
- Precyzja działań,
- Wysoka efektywność,
- Bezpieczeństwo działań,
- Niewielka inwazyjność.
Efekty zabiegu lipolizy laserowej
Efekt zredukowania objętości tkanki tłuszczowej i zwiększenia napięcia skóry Pacjent dostrzega od razu po zabiegu, przy czym normalną reakcją organizmu na wykonywany zabieg jest odczuwanie lekkich dolegliwości bólowych przez około 2 tygodnie po zabiegu. Aby sobie ulżyć można stosować środki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. W przypadku wykonywania zabiegu w okolicy twarzy, jeszcze tego samego dnia można wykonać makijaż.
Obrzęk, który powstaje po zabiegu może być widoczny przez około 2 miesiące. Jest to czas, w którym organizm w dalszym ciągu usuwa zniszczone komórki tłuszczowe, dzięki czemu proces redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania ciała trwa w dalszym ciągu. Tym samym powstałe zmiany w wyglądzie są bardzo naturalne.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy