Mit czy rzeczywistość: Czy papierosy cienkie są mniej szkodliwe od tradycyjnych?
Palenie papierosów szkodzi zdrowiu i na szczęście niemal nikt już temu nie zaprzecza. Wielu palaczy zastanawia się, czy mogą ograniczyć tę szkodliwość. Najlepiej bez wysiłków, jakie niesie ze sobą rzucenie palenia. Nierzadkim pomysłem jest przejście na slimy, lecz czy ma to naprawdę sens? Rozwiewamy mity!
Papierosy slimy, czyli jakie?
Tradycyjne papierosy mają rozmiar king size, czyli 24-25 mm. Przez slimy rozumie się takie o średnicy 22-24 mm, zaś super slimy to 19-22 mm. Zaznaczmy, że papierosy cienkie to zupełnie coś innego niż light. „Lekkość” papierosów nie oznacza żadnego rozmiaru, ale odpowiednią konstrukcję filtra. Zawiera on drobne dziurki, przez które przy każdym zaciągnięciu się jest wciągane powietrze z zewnątrz. To inny, lecz niestety niekoniecznie skuteczny sposób ograniczania szkodliwości palenia, faktycznie często stosowany w slimach.
Co trzeba zbadać, porównując typy papierosów
Slimy są oczywiście cieńsze, ale prawie zawsze dłuższe. Podczas dokładnego badania szkodliwości nie wystarczy założyć, że slim wygląda na mniejszy, więc jest mniej szkodliwy. Istnieją konkretne normy ISO dla pomiarów nikotyny, tlenku węgla i substancji smolistych w papierosach. Intuicyjnie liczy się przede wszystkim masa tytoniu w papierosie. Rozmiary papierowej rureczki to nie wszystko, gdyż tytoń może być w niej ciaśniej lub luźniej upakowany – zależnie od marki. Więcej tytoniu to więcej szkodliwych substancji. Z drugiej strony, luźniejsze upakowanie typowo oznacza szybszy przepływ powietrza podczas zaciągania się. Z tego wynika słabsze przefiltrowanie dymu i więcej szkodliwych substancji.
Slimy kontra king size: które papierosy mniej szkodzą?
Nie ma się co oszukiwać: slimy zawierają te same substancje smoliste, nikotynę i tlenek węgla, co większe papierosy. Badania pokazują, że ich zawartości w slimach są mierzalnie mniejsze, ale to jeszcze wcale nie oznacza łagodniejszego niszczenia zdrowia palacza. Uściślijmy:
Nie wszystkie papierosy slim mają mniej szkodliwych substancji – zależy to od typu i marki.
Ilościowe różnice są rzędu kilku-kilkunastu procent – nie kilkukrotne.
Badania dotyczyły dymu wdychanego podczas zaciągania, a nie palenia biernego – nie ma podstaw sądzić, by slimy mniej szkodziły biernym palaczom.
Mniejszym papierosem mniej razy można się zaciągnąć. Jeżeli palacz nadrabia niedosyt, paląc więcej sztuk – slimami może zaszkodzić sobie bardziej.
Tak więc niestety, brak jest realnych przesłanek o mniejszej szkodliwości papierosów cienkich. Uzależnionym trudno jest przyznać, że podtruwają siebie i otoczenie. Mniejsza szkodliwość slimów to mit i wymówka.
Bibliografia:
Srbinoska, M., Kirkova, S., Radojicic, V., Djulančić, N. Influence of Cigarette Circumference on Tar, Nicotine and Carbon Monoxide Yields (2016). Tobacco. 66. 72-81.
Witryna kampanii WUM pod hasłem „Nie spalaj się!”
Czy cienkie papierosy są mniej szkodliwe dla zdrowia niż grube? – https://recigar.pl/qa/czy-cienkie-papierosy-sa-mniej-szkodliwe-dla-zdrowia-niz-grube/
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy