Nasze książki
Życie pełne historii
Andrzej Romanowski w rozmowie z Pawłem Dybiczem opowiada o swej drodze naukowca, publicysty i polityka. Przyznaje się do zmiany poglądów, mówi, za co ceni gen. Jaruzelskiego, czym zaskoczyła go londyńska emigracja i co warte są mity narodowe.
Prawda i realizm t. II
Spojrzenie prof. Andrzeja Werblana na lata II wojny światowej oraz 45-lecie PRL – wzbogacone intelektualnym dialogiem z opiniami najwybitniejszych polskich i światowych autorytetów politologicznych – ma wartość nie do przecenienia.
Wzrok Cerbera
Międzynarodowy spisek przemysłowców i finansistów został unicestwiony przez połączone siły wywiadów wielu państw. Teraz część spiskowców podejmuje nową próbę, posługując się wyrafinowanymi narzędziami informatycznymi.
Polska – Ukraina. Polityki historyczne
Czy obierająca orientację prozachodnią pomarańczowa i pomajdanowa Ukraina na pewno nie miała innych bohaterów niż Bandera i Szuchewycz? Jakie są związki, podobieństwa i różnice polityk historycznych Polski, Ukrainy i Rosji?
Prawda i realizm t. I
Czy ktoś może lepiej znać i rozumieć przeszłość niż świadek historii, który ją również współtworzył? Taką osobą jest prof. Andrzej Werblan. W pierwszym tomie „Prawdy i realizmu” można znaleźć jego teksty o wojnie i Polsce Ludowej.
Robotnicza Warszawa 1918-1939
Opowieść o barakach dla bezdomnych, kamienicach czynszowych oraz Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. O strajkach, policyjnych pałkach, a także o polityce robionej nie tylko za pomocą ulotek, lecz również kastetów i rewolwerów.
Chichot hieny
Kto rządzi światem? Wybrani przywódcy, rządy i parlamenty? Czy ukryte przed oczyma obywateli potężne grupy interesu? Odpowiedzi na to pytanie szukają wspólnie agenci wywiadów Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
Gambit Jaruzelskiego
Stan wojenny był niezwykle skomplikowaną operacją polityczną, policyjną i wojskową. Autor, korzystając z wielu źródeł, znakomicie to pokazuje. Kto szuka prawdy o tamtych czasach i tamtej sytuacji – w tej książce ją znajdzie.
PRL i skok do neoliberalizmu III
Tom trzeci to kontynuacja i dopełnienie poprzednich części: najciekawsza wykładnia najnowszych dziejów i fenomenu Polski Ludowej. Trylogia Andrzeja Walickiego to spojrzenie intelektualisty, klerka i patrioty na polskość w ostatnich dwustu latach.
Cie(r)ń szansy
Rzecz o rówieśnikach Polski Ludowej, którzy jej się nie wstydzą. Obrazki z lat 1950 – 2020, czyli droga od PRL do RP oczami znanej dziennikarki. Na opowieść Elizy składają się fakty z życia całego grona zaprzyjaźnionych i podobnie myślących osób.
Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki i cud gospodarczy Królestwa Polskiego
Szedł inną drogą niż większość jego współczesnych. Klucz do narodowej samodzielności widział nie w skazanej z góry na niepowodzenie walce zbrojnej z Rosją, lecz w budowie podstaw nowoczesnej gospodarki. Mówił, że „Polsce potrzeba bogactwa dla utrzymania niepodległości”.
Oko smoka
Wywiady trzech mocarstw – USA, Rosji i Chin, prześcigają się w metodach niszczenia przeciwnika. Niektórzy oficerowie myślą, że wszystkie chwyty są dozwolone. Czerpiąc inspirację ze starych traktatów o sztuce walki, usiłują „zabić pożyczonym mieczem”.
PRL i skok do neoliberalizmu cz. II
Zbiór tekstów Andrzeja Walickiego dotyczących m.in. liberalizmu i neoliberalizmu, dziedzictwa polskiej demokracji, lewicy i prawicy, a w swym przesłaniu szerszym: Polski zmarnowanych szans, lub ostrożniej: Polski szanse te marnującej.
PRL i skok do neoliberalizmu cz. I
Ta książka to swego rodzaju testament polityczny Andrzeja Walickiego. Przynosi wybór jego różnorodnych tekstów – są wśród nich rozprawy naukowe, eseje i publicystyka polityczna, ale także nieznane dotąd zapiski o charakterze osobistym – których tematem jest problematyka PRL, widziana z różnych perspektyw.
Jaka Polska po wojnie?
Zbiór dokumentów i tekstów źródłowych wraz z komentarzami, ukazujących, że różne środowiska polityczne przygotowywały programy dla powojennej Polski. Jaka ma być reforma rolna, jaka nacjonalizacja przemysłu, a także co zrobić… z Żydami.
Zagrabiona historia Solidarności
Gdyby ludziom pierwszej Solidarności, strajkującym w Stoczni Gdańskiej lub gdzie indziej, ktoś mówił, że celem Solidarności będzie zwracanie pałaców, kamienic czy placów, zostałby uznany za prowokatora nasłanego przez Służbę Bezpieczeństwa. Okazało się, że rację mieli prowokatorzy.
Zakłamana historia powstania t. 5
Dwieście tysięcy ofiar, zburzenie stolicy i wypędzenie jej mieszkańców to efekt decyzji tych, którym przyszło kierować Państwem Podziemnym i Armią Krajową. Prezentowane w książce dokumenty jasno dowodzą tego, że powstanie warszawskie było fatalnym zwieńczeniem ich polityki.
Buntownicy i marzyciele
Jedni szli na wieś i uczyli chłopów, inni zabijali carskich dygnitarzy. Różnymi drogami próbowali iść do szlachetnych celów. Książka jest wolną od uprzedzeń i uproszczeń, barwną panoramą losów postępowej inteligencji rosyjskiej i polskiej oraz buntujących się robotników.
Kłamstwa o historii
Dlaczego niszczony jest pomnik gen. Berlinga? Dlaczego ukazują się kłamliwe informacje o pobycie Józefa Cyrankiewicza w Auschwitz? Dlaczego fałszowany jest obraz Polski w l. 1944-47? Bohdan Piętka poddaje ocenie największe absurdy polskiej polityki historycznej.
Nowa Huta – wyjście z raju
Historia 70 lat Nowej Huty, od 1949 roku do dnia dzisiejszego, o tych, którzy budowali socjalistyczne miasto, i tych, którzy socjalizm obalali, bez podziału na złą i dobrą władzę, o mieszkańcach i hutnikach, ich marzeniach o idealnym mieście i szczęśliwym życiu.
Buntownik
Łącznie w więzieniach Polski Ludowej Karol Modzelewski spędził osiem i pół roku. W III RP z buntu się nie wyleczył. Konsekwentny krytyk transformacji, a zwłaszcza planu Balcerowicza. Ostrzegał przed jego społecznymi efektami, buntem wykluczonych, pękaniem Polski na pół.
Wyklęci na Podlasiu
Zbiór artykułów i materiałów archiwalnych dokumentujących represje, jakie spadły na mieszkańców Podlasia ze strony tzw. żołnierzy wyklętych. Z prezentowanych w książce materiałów wynika jasno, że nie było żadnych racji politycznych ani moralnych, które mogłyby usprawiedliwić te akty terroru.
Kto odpowiada za klęskę wrześniową
Zbiór tekstów i dokumentów autorstwa polityków i wojskowych oraz prawników. Powstały one w większości na potrzeby rządu emigracyjnego i pochodzą z jego archiwów. Dotyczą analiz przyczyn klęski wrześniowej, odpowiedzialności poszczególnych polityków (Składkowskiego, Becka, Śmigłego-Rydza i innych), także ich wojennych losów.
Co ma Viktor Orbán w głowie
Kim naprawdę jest Viktor Orban? Mężem opatrznościowym dla Węgier i przywódcą wskazującym kierunek Europie? Czy populistą dążącym za wszelką cenę do władzy? Amélie Poinssot próbuje dociec, jakie cele sobie stawia czterokrotny premier Węgier i w czym tkwi sekret jego politycznej skuteczności.
Zakłamana historia powstania t. 4
Nie musiało dojść do niewyobrażalnej katastrofy, jaką było powstanie warszawskie. Niestety, dowódcy Armii Krajowej nie wyciągnęli wniosków z dokumentów, które przedstawiali im najbliżsi współpracownicy. Niech więc dokumenty przemówią.
Od Gierka do Jaruzelskiego
Autorzy rzeczowo pokazują procesy społeczne i wydarzenia polityczne kształtujące życie Polaków w latach 1970-1989. Prezentują wielką politykę i jej kulisy, ale też to, jak wtedy żyliśmy, jak mieszkaliśmy, co nas cieszyło, a co martwiło, na co chodziliśmy do kina i jakie książki czytaliśmy.
Od Jałty do Października ‘56
Historia bez przekłamań, ale też bez sentymentalnej idealizacji. Autorzy pokazują wpływ powojennych zmian ustrojowych na losy ludzi, zwłaszcza z uboższych warstw. Pokazują też, że postulaty reformy rolnej czy powrotu Polski nad Odrę i Bałtyk obecne były w programach stronnictw politycznych już w międzywojniu.
Delirium władzy
Świat w XXI wieku – od Azji po Amerykę Łacińską – pełen jest przemocy i fałszu. Czy jesteśmy skazani na rządy psychopatów? Co musi zrobić świat, by wyjść z zaklętego kręgu dyktatur, populizmu i terroru? Krzysztof Mroziewicz podejmuje próbę pokazania różnych wymiarów najpoważniejszych wyzwań, jakie stoją także przed Polską.
O Rosji inaczej
Zbiór prac prof. Andrzeja Walickiego, który obejmuje zarówno artykuły naukowe, jak i wypowiedzi o charakterze publicystycznym. Swoista summa przemyśleń na temat filozofii, historii i polityki Rosji dawnej, XIX- i XX-wiecznej, ale i dzisiejszej – Rosji Putina, oraz stosunków polsko-rosyjskich.
Dąbrowszczacy
Książka o Polakach i Polkach, którzy wraz z antyfaszystami z innych krajów ruszyli na pomoc republikańskiej Hiszpanii. Autor, demaskując uproszczenia i fałszerstwa prawicowej propagandy, pokazuje motywacje, a także tragiczne nieraz drogi życiowe ochotników i ochotniczek walczących w Brygadach Międzynarodowych.
Bezkarni zabójcy Basi Binder
Najpierw zamordowali matkę z córką, bo podobno miała 25 tys. dolarów przysłanych z Londynu. Gdy siostra zamordowanej zaczęła dochodzić prawdy, zabili również ją. I jej córkę Basię. Wieś znała zabójców, ale ci przez lata byli bezkarni. Dziś uchodzą za bohaterów AK, „żołnierzy wyklętych”, bojowników o wolność.
Zakłamana historia powstania t. 3
Pomijane fakty i skrywane ciemne karty powstania warszawskiego. Niewygodne dla propagatorów oficjalnej polityki historycznej. Przygotowywany przez dowódców AK plan powstania opracowywany był naprędce i chaotycznie, bo w stolicy powstania miało nie być! Gdy Warszawa ginęła, dowódcy opracowywali plany powstań w kolejnych polskich miastach.
Zakłamana historia powstania t. 2
Niech przemówią dokumenty Armii Krajowej. Do tej pory znali je nieliczni, bo niezbyt pasowały do budowanego przez prawicę mitu powstania i Warszawy. Mitu o zdradzie aliantów, a głównie Stalina. A jak było naprawdę? Lektura tajnych raportów i analiz pokazuje dramatyczną lekkomyślność najwyższych dowódców AK.
Prawda i kłamstwa o przemyśle
Jakimi zakładami dysponowała Polska Ludowa w 1988 r.? Czy prawdą jest, że były to industrialne skanseny? Dlaczego jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od importu? I, co najważniejsze, jakie przemysły należy rozwijać, by pierwszego ćwierćwiecza XXI w. historycy nie określali kiedyś jako epoki „zmarnowanych szans”?
Wołyń
Książka prawdziwa do bólu – zbrodnie banderowców opisane przez tych, którym udało się je przeżyć, teksty publicystów, dokumentacja zdjęciowa muszą przerażać. I muszą też ostrzegać przed chowaniem głowy w piasek przez wielu naszych polityków. Manipulowanie historią prowadzi do tego, że UPA stała się mitem założycielskim państwa ukraińskiego.
Zemsta zza grobu Stanisława Pytla
„Zemsta zza grobu” to wstrząsająca historia bestialstwa. Opowieść o tym, jak dzisiejsi „żołnierze wyklęci” postanowili „policzyć się” z rodziną Pytlów. Po „Osełce masła” to kolejna pozycja autora wyjaśniająca haniebne zbrodnie na Podhalu.
Państwo znikąd
W swojej symbolicznej i politycznej wrogości III RP doszła do delegitymizacji Polski Ludowej. Nie uznaje państwa, z którego realnie się wywodzi, a wywodząc się w wyobraźni, a więc fikcyjnie, z II Rzeczypospolitej, która wskutek wojny została całkowicie zniszczona, jest państwem znikąd.
Fałszywa historia, błędna polityka
Zbiór tekstów prof. Bronisława Łagowskiego na temat tego, jak zafałszowana historia negatywnie wpływa na politykę polskich władz. Obóz solidarnościowy, który przejął władzę drogą negocjacji i pokojowo, ma bowiem kompleks niepełnego zwycięstwa i dlatego ciągle toczy swój powstańczy bój z nieistniejącą PRL.
„Ogień”. Fałszywy mit
Nie wszyscy „żołnierze wyklęci” są godni pomników, bo wielu z nich jest splamionych krwią Polaków, Żydów, Białorusinów, Słowaków. Wielu dopuściło się okrutnych zbrodni, gwałtów, napadów, rabunków. Jedną z takich postaci jest Józef Kuraś, dziś wynoszony niemal na ołtarze. Kim był w rzeczywistości „Ogień”?
Przełom Października ’56
Wmawia się Polakom, że 1956 r. to w zasadzie tylko Poznański Czerwiec, bezrozumnie nazywany przez wielu powstaniem czerwcowym. A Październik 1956, jak chce wielu wyznawców IPN-owskiej polityki historycznej, to tylko kosmetyczna zmiana jednego komucha na drugiego. Że tak nie było świetnie rozumiało w tamtych dniach polskie społeczeństwo.
Polska chora na Rosję
Książka prof. Bronisława Łagowskiego prezentuje odmienne od przeważających poglądy na stosunki polsko-rosyjskie i politykę wschodnią. Autor od wielu lat uważa ją za błędną i szkodliwą dla polskiej racji stanu. Polityka ta jest generalnie antyrosyjska i niewiele się różni bez względu na to, kto aktualnie w Polsce rządzi.
Polska Ludowa 1980-1989 cz. II
Już w 1982 r. w kręgach władzy i wśród ludzi „Solidarności” zaczęto zastanawiać się, jak ma wyglądać Polska po stanie wojennym. Zwalczające się obozy potrzebowały prawie dziesięciu lat, by podjąć dialog. Przyszedł on in tym łatwiej, że w ZSRR trwała zainicjowana przez Gorbaczowa polityka głasnosti i pierestrojki.
Polska Ludowa 1980-1989 cz. I
Masowe strajki, które zaczęły się w lipcu 1980 r., w sierpniu objęły cały kraj. Strajkujący działali zgodnie z radą Kuronia: „Nie palcie komitetów, zakładajcie własne”, a przeciwna rozwiązaniom siłowym ekipa Gierka podjęła z nimi dialog. Kiedy doszła do wniosku, że porozumienie staje się niemożliwe, zdecydowała się na wprowadzenie stanu wojennego.
Polska Ludowa 1957-1980
Oceniając rządy Władysława Gomułki czy Edwarda Gierka, trzeba ciągle stawiać sobie pytanie: czy mogli inaczej? Na ile międzynarodowe uwarunkowania wpływały na politykę wewnętrzną i zewnętrzną Polski?
Polska Ludowa 1944-1956
Lata 1944-1956 to czas odbudowy, nie tylko Warszawy i rozpoczętej industrializacji, ogromnej migracji ze wsi do miast, awansu społecznego, ale także stalinizacji państwa, licznych aresztowań, wywózek i wyroków śmierci. Dopiero Październik ’56 przerwał na dobre przenoszenie do Polski radzieckiego modelu sprawowania władzy.
Zakłamana historia powstania t. 1
W czasie rocznicowych uroczystości czci się powstańców warszawskich i oddaje im honory. Należne! Ale jakże często pomija się inne aspekty. Według niemieckich szacunków ofiar powstania było 200 tysięcy. Ta przerażająca liczba jest dla jego apologetów bardzo niewygodna, rodzi bowiem pytania o sens zrywu, o to, kto jest winny tej hekatombie.