Wydaje Ci się, że robisz wszystko dobrze, ale wciąż nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas walki z nadwagą i otyłością.
Ile kcal powinna mieć dieta odchudzająca?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każda dieta odchudzająca jest inna, ponieważ dostosowuje się ją do indywidualnego zapotrzebowania na energię.
O tym, ile energii potrzebuje Twój organizm, mówi wartość całkowitej przemiany materii (CPM). Jak ją obliczyć? Najpierw trzeba poznać podstawową przemianę materii (PPM). Jest to ilość energii potrzebna do zachowania podstawowych funkcji (m.in. oddychania). Oblicza się ją na podstawie specjalnych wzorów uwzględniających płeć, wiek, wzrost oraz masę ciała.
Znając PPM można przejść do obliczania CPM. Jak? Mnożąc PPM przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL).
Brzmi jak coś trudnego? Bez obaw! W internecie znajdziesz kalkulatory online. Dzięki nim w kilka minut obliczysz PPM, a następnie CPM.
Co potem? Jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała, konieczne będzie zaplanowanie odpowiedniego deficytu kalorycznego. Oznacza to, że Twój organizm otrzyma mniej energii w stosunku do zapotrzebowania i zacznie pozyskiwać ją ze spalania tkanki tłuszczowej.
Deficyt kaloryczny to również kwestia indywidualna. Z reguły zaleca się zaplanowanie deficytu, który pozwoli na stopniowe zmniejszanie masy ciała o 0,5-1 kg tygodniowo.
O ile obliczenie PPM i CPM za pomocą kalkulatora online nie jest niczym skomplikowanym, to kwestia zaplanowania odpowiedniego deficytu jest większym wyzwaniem. Zbyt duży da szybkie, ale nietrwałe efekty. Za jakiś czas pojawi się problem ze spowolnionym metabolizmem i efektem jojo, przez co utrzymanie prawidłowej masy ciała będzie jeszcze trudniejsze. Poza tym restrykcyjna dieta niesie za sobą ryzyko niedoborów pokarmowych. W zależności od tego, jakich składników będzie Ci brakować, mogą pojawić się: zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy, zmiany skórne, nadmierne wypadanie włosów czy ciągłe zmęczenie.
Z drugiej strony zbyt mały deficyt utrudni walkę z nadmiernymi kilogramami. Efekty pojawią się prawdopodobnie dopiero po bardzo długim czasie. Co prawda zaleca się stopniową redukcję masy ciała, ale zbyt powolny proces odchudzania też nie jest dobry, szczególnie jeśli pojawiły się już u Ciebie problemy zdrowotne wynikające z otyłości.
Najczęstsze przeszkody pojawiające się na drodze do szczupłej sylwetki
Źle dobrana kaloryczność diety, za mały albo zbyt duży deficyt kaloryczny – na tym nie kończy się lista przeszkód pojawiających się na drodze do szczupłej sylwetki. Co jeszcze utrudnia redukcję masy ciała?
Mniej znaczy więcej?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przekonanie, że mniej znaczy więcej. Część osób będących na diecie redukcyjnej myśli, że zjadanie dwóch posiłków w ciągu dnia gwarantuje lepsze efekty. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Spożywanie jednego czy dwóch posiłków o dużej objętości jest gorsze niż jedzenie mniejszych, a częstszych posiłków.
Zastanawiasz się, jak znaleźć czas na planowanie i przygotowywanie zdrowych dań na cały dzień? Nie musisz się o to martwić, jeśli zamówisz dietę odchudzającą na dowóz. Składa się ona z trzech, czterech lub pięciu posiłków na cały dzień, który dowożone są pod wskazany adres. Są to dania, które zostały zbilansowane przez dietetyka. Dzięki temu masz pewność, że mają odpowiednią kaloryczność i zawierają wszystkie niezbędne składniki.
Skupianie się wyłącznie na ilości
Inną przeszkodą pojawiającą się na drodze do szczupłej sylwetki jest skupianie się wyłącznie na ilości, a nie jakości spożywanych produktów. Nie bez powodu mówi się, że niektóre z nich są źródłem „pustych kalorii”. Można przecież zjeść pączka albo drożdżówkę, które dostarczą zalecaną ilość kcal na dany posiłek. Jednak co z tego, jeśli są to produkty o niskiej wartości odżywczej?
Koncentrując się wyłącznie na ilości można doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Poza tym tego typu wybory nie przyczyniają się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych, a przecież chodzi o długotrwałe efekty.
Kupowanie produktów, które tylko z pozoru są „fit”
Skoro mowa o wartości odżywczej różnych produktów, warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. W dzisiejszych czasach producenci żywności zdają sobie sprawę z tego, że coraz więcej osób chce być „fit”. Aby przyciągnąć klientów, umieszczają na opakowaniach napisy „fit”, „fitness”, „light” itp. sugerujące, że są to produkty idealne dla osób na diecie redukcyjnej. Jednak gdy spojrzysz na listę składników, okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Widać na niej syropy, cukier, olej palmowy itd. Oczywiście nie zawsze musi tak być. Jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę, wystarczy uważnie czytać skład produktu.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy