Ogrzewanie na podczerwień to jedno z takich rozwiązań, które pozwala na jednoczesne uzyskanie komfortu cieplnego i sporych oszczędności dla domowego budżetu. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czym jest ogrzewanie na podczerwień i jakie są jego podstawowe zalety i wady.
Jak działa ogrzewanie podczerwienią?
Ogrzewanie na podczerwień to technologia, która bazuje na występującej w przyrodzie zasadzie promieniowania cieplnego. W ten sam sposób ogrzewają nas promienie słoneczne. W pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią promieniowanie cieplne rozchodzi się w postaci fal elektromagnetycznych. W energię cieplną zamienia się, dopiero gdy zostaną one zaabsorbowane przez znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty lub ludzi. Źródłem ciepła w pomieszczeniu stają się więc ściany, sufit, meble, a nawet ludzie. Dzięki temu temperatura odczuwalna jest o nawet 3 stopnie wyższa od temperatury otoczenia. Przekłada się to oczywiście bezpośrednio na wysokość płaconych za ogrzewanie rachunków.
Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety
Przyjrzyjmy się teraz, jakie są podstawowe wady i zalety zastosowania w domu paneli grzewczych lub mat na podczerwień. Zalety tej formy ogrzewania to przede wszystkim:
• Niższe rachunki za ogrzewanie podczerwienią.
• Pozytywny wpływ ogrzewania na podczerwień na nasze zdrowie. Promieniowanie cieplne jest również stosowane w leczeniu szeregu schorzeń.
• Źródła ogrzewania na podczerwień (maty i panele grzewcze) możemy zamontować praktycznie w dowolnym miejscu, zarówno na podłodze, jak i na ścianach czy nawet suficie.
• Możliwość szybkiego ogrzania nawet wychłodzonego pomieszczenia. Ciepło jest odczuwalne już nawet po 30–40 minutach od uruchomienia ogrzewania.
• Ogrzewanie podczerwienią nie wywołuje zjawiska konwekcji. Ogranicza dzięki temu przemieszczanie się kurzu oraz ogranicza rozwój grzybów i bakterii. Z tego względu ta forma ogrzewania jest szczególnie polecana alergikom.
• Maty na podczerwień i panele grzewcze są łatwe w montażu. Są również bardzo trwałe. Mogą funkcjonować bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat.
• Ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem bardzo proekologicznym.
Oczywiście jak każda inna forma ogrzewania również ogrzewanie podczerwienią ma swoje wady. Największą z nich jest to, że za pomocą tej technologii możemy ogrzewać jedynie powietrze. W związku z tym do ogrzania wody będziemy potrzebowali drugiej instalacji. Musimy również pamiętać, że ogrzewanie na podczerwień przyniesie nam oszczędności jedynie w przypadku dobrze docieplonych pomieszczeń. Jeśli izolacja budynku jest niewystarczająca, skuteczność cieplna i energooszczędność ogrzewania na podczerwień znacząco spada. Do wad ogrzewania podłogowego na podczerwień możemy zaliczyć również stosunkowo wysokie koszty instalacji. W optymalnych warunkach zakup wszystkich urządzeń zwróci nam się jednak po około 3 latach.
Panel grzewczy czy maty na podczerwień?
Na rynku funkcjonują dwa podstawowe źródła ogrzewania na podczerwień. Są to maty grzewcze oraz panele grzewcze. Za pomocą mat grzewczych możemy stworzyć ogrzewanie podłogowe na podczerwień. Są to bardzo cienkie maty, które montujemy najczęściej pod podłogą. Najpopularniejsze są maty grzewcze na podczerwień pod panele, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować je pod płytkami czy podłogą drewnianą. Maty grzewcze na podczerwień można montować również na ścianach i suficie.
Drugą kategorią urządzeń są panele grzewcze na podczerwień. Mogą mieć one przeróżne kształty i formy. Producenci prześcigają się w tworzeniu dekoracyjnych paneli grzewczych pasujących do wnętrz w różnym stylu. Na rynku dostępne są nawet panele na podczerwień w formie luster czy obrazów, na których może znaleźć się dowolna grafika.
W ramach podsumowania możemy powiedzieć, że odpowiednio przemyślane i zaplanowane ogrzewanie podłogowe, może znacząco zmniejszyć koszty, jakie ponosimy na ogrzanie naszego domu czy mieszkania. Zyskamy w ten sposób ekologiczne i zdrowe ogrzewanie, które posłuży nam przez długie lata.
Fot. sveta, stock.adobe.com
Zdecydowanie jestem za panelami na podczerwień. My akurat mamy te polskiej marki Oxyly. Zadowolona jestem z wyboru ekologiczne, wbrew pozorom ekonomiczne źródło ciepła. I ładnie wyglądają na ścianie bo mamy te z grafikami