W dniu 17 lutego 2019 r. przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pokolenia” w Olsztynie wraz z liczącą ponad 20 osób grupą kombatantów z Warszawy uczestniczył w oddaniu hołdu żołnierzom Armii Czerwonej poległym w czasie II wojny światowej podczas wyzwalania Ziem Prus Wschodnich w 1945 r.
Do Pieniężna na miejsce po zniszczonym pomniku bohaterskiego dowódcy III Frontu Białoruskiego gen. Iwana Czerniachowskiego przybyła delegacja ambasady rosyjskiej oraz działacze kilku organizacji kombatanckich z Warszawy z pocztami sztandarowymi. Generał zginął w czasie rekonesansu pod Pieniężnem 18 lutego 1945 r. W miejscu, gdzie stał pomnik generała, ambasador rosyjski w Polsce, kombatanci i przewodniczący ZW „Pokoleń” w Olsztynie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów, a poczty sztandarowe oddały cześć generałowi.
Podobna uroczystość odbyła się na cmentarzu w Pieniężnie, gdzie spoczywają żołnierze armii radzieckiej, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Warmii i Mazur.
Następnie delegacje udały się pod pomnik szeregowego Piotra Dierniowa w Kieźlinach nad Wadągiem, gdzie zginął bohaterski żołnierz, który własnym ciałem zasłonił otwór polowego bunkra. Prowadził z niego ogień niemiecki karabin maszynowy, w ten sposób żołnierz umożliwił kolegom zdobycie bronionej nieprzyjacielskiej pozycji. Pod pomnikiem pochyliły się kombatanckie sztandary. Złożono kwiaty, oddając hołd 20-letniemu bohaterowi Związku Radzieckiego, jednemu z wielu żołnierzy rosyjskich poległych w okresie od 12 stycznia do 26 kwietnia 1945 r. w ciężkich walkach o wyzwolenie Prus Wschodnich.
Na Ziemi Warmińsko-Mazurskiej wiele jest bezimiennych grobów bohaterów poległych w walkach o wyzwolenie tych terenów. W Braniewie pochowano 33 tys., a w Olsztynie 23 tys. poległych w walkach żołnierzy radzieckich. Należy pamiętać, że za wyzwolenie ziem polskich spod niemieckiej okupacji oddało życie 600 tys. żołnierzy radzieckich.
Autor jest przewodniczącym ZW „Pokoleń”
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy