Smak i zapach pomidorów prosto z krzaka nie ma sobie równych. Dla niektórych ogrodników ich uprawa stanowi coroczny rytuał. Pomidory stanowią bardzo popularne warzywo, po które sięgają zarówno profesjonaliści, jak i początkujący działkowicze. Uzyskanie obfitych zbiorów nie jest wcale trudne, ale konieczna jest do tego pewna dawka wiedzy. Podpowiadamy, jak wyhodować pyszne i aromatyczne pomidory na własnej grządce.
Wybór odpowiedniej odmiany
Kupując nasiona lub gotową rozsadę pomidorów można się zgubić w gąszczu odmian, dlatego konieczne jest kierowanie się odpowiednimi zasadami. Główne z nich to: miejsce uprawy, rodzaj owoców, typ wzrostu oraz tolerancja na choroby. Wybieramy odmiany dostosowane do warunków naszego klimatu, polecane do uprawy w gruncie lub pod osłonami. Wybór jest też uzależniony od naszego zapotrzebowania – chcemy mieć pomidory do bezpośredniego spożycia czy na przetwory. Pomidory dzielimy na kilka typów wzrostu krzaczków: wysokorosnące, samokończące, wiotkołodygowe i sztywnołodygowe (krzaczaste). Ważnym kryterium jest też pora owocowania. W sklepach ogrodniczych znajdziemy warianty owocujące bardzo wcześnie, wcześnie, średnio wcześnie i późno. Owoce, jakie są spotykane u pomidorów, to często kluczowy element wyboru konkretnej odmiany. Pomidory tradycyjne, malinowe czy koktajlowe to tylko kolejny element trudnego wyboru. W osiągnięciu ogrodniczego sukcesu pomogą nam odmiany o dużej odporności na choroby. Szczególną uwagę zwracamy na wrażliwość na zarazę ziemniaczaną – chorobę najczęściej nękającą przydomowe uprawy. Dobrym pomysłem jest początkowa uprawa kilku zróżnicowanych odmian i wypróbowanie, które z nich najbardziej odpowiadają naszemu gustowi. Odmianami najczęściej polecanymi dla amatorów są Malinowy Olbrzym, Krakus, Jawor, Baron, Red Pear, Rumba Ożarowska, a z wariantów koktajlowych Koralik, Figiel, Yellow Pearshaped, Pokusa lub Venus. Nasiona wymienionych odmian pomidorów są w sklep-nasiona.pl.
Rozsada czy nasiona
Własną uprawę dorodnych pomidorów zaczynamy od siewu wybranych nasion albo od kupienia gotowej rozsady. Druga metoda jest szczególnie korzystna, gdy przegapiliśmy optymalny czas wysiewu lub nie mamy odpowiedniego miejsca na zapewnienie sadzonkom odpowiedniej przestrzeni. Uprawa pomidorów z nasion w warunkach domowych to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i pozostawienie funduszy w budżecie ogrodniczym na inne rzeczy. Za kupnem wyrośniętych już roślin przemawia czas i wygoda. Brak konieczności doglądania, podlewania, pikowania i zastawiania parapetów dla wielu osób jest kuszącą wizją. Przy wyborze nasion kierujmy się ich jakością, długim terminem przydatności do wysiewu. Optymalnym czasem na wysiew jest już początek lutego. Czas produkcji własnej rozsady wynosi kilka tygodni. Siewki wymagają przepikowania do pojedynczych doniczek. Do wykiełkowania nasion pomidorów niezbędna jest wysoka temperatura i duża wilgotność. Zalecane jest też hartowanie siewek, dzięki czemu staną się silniejsze i zdrowsze. Wysiew nasion ma niewątpliwy plus – każda sadzonka jest nam znana, nie mamy żadnych wątpliwości co do jej rodowodu.
Warunki uprawy
Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) pochodzi z Ameryki Południowej,dlatego jest miłośnikiem ciepła pod każdym względem. Te smaczne warzywa uprawia się w gruncie, tunelach foliowych i szklarniach. Do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebują dużo słońca, stale ciepłej gleby i osłoniętego stanowiska. Do osiągnięcia wzorowych rezultatów potrzebujemy gleby przepuszczalnej, lekkiej, wyróżniającej się dobrą strukturą. Przed posadzeniem rozsady konieczne jest obfite nawiezienie podłoża dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Solidna dawka materii organicznej dostarczy roślinom składników odżywczych na cały sezon i pomoże w zatrzymaniu wilgoci. W okresie intensywnego wzrostu i zawiązywania owoców konieczne jest systematyczne nawadnianie i nawożenie. Trzeba nadmienić, by we wszystkim zachować umiar – przedawkowane wody lub nawozu źle wpływa na smak pomidorów. Przy podlewaniu ważne jest też, by nie moczyć liści, które stają się szybciej podatne na choroby. Przy wyborze miejsca na pomidory musimy pamiętać, by nie sadzić ich po innych psiankowatych – to również może stać się źródłem chorób, w tym groźnej zarazy ziemniaczanej. Dobrym towarzystwem są za to pietruszka i aromatyczna bazylia, która odstrasza szkodniki. Sadzenie pomidorów w gruncie odbywa się po ostatnich możliwych przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja. Rozstawa, w jakiej umieszczamy sadzonki, jest warunkowana typem wzrostu odmiany, którą wybraliśmy.
Pielęgnacja
Jak każda inna roślina uprawna, pomidory potrzebują odpowiedniej troski. Wymagają przede wszystkim podlewania, nawożenia, odchwaszczania. Do bardziej specjalistycznych zabiegów zaliczamy podwiązywanie do palików, usuwanie pędów bocznych, ogławianie, wykonywanie oprysków przeciwko szkodnikom i chorobom. Każdy z tych zabiegów ma konkretny cel. Przywiązywanie do tyczek uratuje krzaczki przed pokładaniem się, owoce będą lepiej dojrzewać i lepiej schnąć po opadach deszczu. Uszczykiwanie pędów bocznych ma doprowadzić rośliny do szybszego owocowania. Czynność ta wpływa też na jakość owoców – stają się dorodniejsze. Ogławianie pomidorów, polegające na ścięciu wierzchołka pędu głównego rośliny, przyspiesza proces dojrzewania owoców i eliminuje zawiązywanie nowych, które już nie zdążą się zarumienić. Opryski, szczególnie wykonywane preparatami z wyciągów naturalnych, wzmacniają rośliny i chronią je przed czynnikami chorobotwórczymi, na które pomidory są szczególnie podatne. Cześć z nich warto wykonać samodzielnie. Wywar z pokrzywy, czosnku, cebuli czy skrzypu polnego to ekologiczna alternatywa dla ogrodu.
Najlepszy smak
Zbiór pomidorów wbrew pozorom może okazać się złożonym procesem. Wybierając odpowiedni moment i wykorzystując kilka prostych trików możemy poprawić smak i zapach swoich zbiorów. Pomidory zbiera się, gdy zmienią kolor i lekko dają oderwać się od krzaka. Nie trzeba czekać, aż owoce zmiękną, wystarczy, że będą różowo-zielone. Już wtedy można je zrywać i pozostawiać do dojrzenia – nie tracą smaku, jakości ani wartości odżywczej. W dniu zbioru dobrze jest podlać rośliny wczesnym rankiem. Najlepszą porą zbiorów jest popołudnie. Operujące od rana słońce pozytywnie wpływa na koncentrację aromatów i zwiększenie smakowitości owoców. Ostatnie zbiory dojrzewają dość wolno. Dobry rozwiązaniem jest wtedy wyrwanie całego pędu, pozbawienie liści i powieszenie za korzeń w ciemnym pomieszczeniu. Owoce pomidorów przechowywane w temperaturze pokojowej pozostają świeże przez 4-7 dni. Dojrzałych pomidorów nigdy nie chowamy do lodówki – stracą cały smak i aromat.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy