Aktualnie coraz więcej osób szuka możliwości podjęcia dobrze płatnej, kreatywnej i ciekawej pracy. W związku z tym wielu z nas myśli nad wejściem do branży IT i zostaniem programistą, project managerem, UX designerem lub pracować na innym stanowisku. Jak zacząć pracować w IT? Istnieje kilka sposobów na rozpoczęcie swojej przygody z branżą. Poznajmy kilka z nich i sprawdźmy, czy warto zainteresować się zarabianiem jako specjalista IT.
Czy warto pracować w IT?
Praca IT ma wiele zalet, jest bardzo dobrze płatna, daje ogromne możliwości rozwoju i możliwości pracy zdalnej, w tym także w firmach na całym świecie. Wielu pracowników w branży twierdzi, że to właśnie elastyczne podejście pracodawców, a także duża ilość ofert pracy są jej największymi zaletami.
Specjaliści z wieloletnim stażem i wysokimi umiejętnościami mogą liczyć na duże zainteresowanie pracodawców i coraz wyższe zarobki. Umiejętności zdobyte podczas pracy mogą także przydać się w przyszłości do założenia swojej firmy. IT jest branżą, w której wiele osób z powodzeniem pracuje na własny rachunek.
Czy trzeba skończyć studia informatyczne, by pracować w IT?
Ukończenie studiów z dziedziny, która nas interesuje zawsze jest dobrym pomysłem. Dobre wykształcenie pozwala nie tylko wyróżnić się spośród innych kandydatów. Uczelnia jest także miejscem, gdzie wiele osób zdobywa cenne kontakty i znajomości. Warto jednak wiedzieć, że coraz mniej firm z branży IT wymaga od swoich pracowników konkretnego wykształcenia, stawiając raczej na umiejętności.
Wiele osób decyduje się na pracę w IT w bardzo młodym wieku. To hobbyści, którzy mając kilkanaście, a czasem nawet kilka lat, stawiają swoje pierwsze kroki w programowaniu, czy obsłudze oprogramowania. Wchodząc na rynek pracy w wieku 18-20 lat często są dla firm prawdziwymi diamentami, które wystarczy oszlifować. Taka osoba w wieku 25-30 lat zamiast zaczynać swoją karierę może już posiadać ogromne doświadczenie i dobrą pozycję w wybranej przez siebie firmie.
Gdzie szukać pracy w IT?
W celu znalezienia ciekawych ofert, warto oczywiście szukać ich w Internecie. Praca w IT jest oferowana na wielu portalach oraz serwisach społecznościowych. W zależności od konkretnej firmy, niektóre firmy od razu oferują umowę o pracę, inne skupiają się na freelancerach. Ta druga grupa w ostatnim czasie staje się coraz liczniejsza. Pracując na kontrakcie i prowadząc własną działalność, freelancer może jednocześnie współpracować z kilkoma pracodawcami.
Podczas przeglądania ofert warto zwracać szczególną uwagę na opinie dotyczące konkretnej firmy. Wiele firm daje swoim pracownikom świetne możliwości rozwoju zawodowego i awansu, o innych niestety nie można tego powiedzieć. Dla niektórych kandydatów dużą zaletą będzie możliwość pracy zdalnej – z dowolnego miejsca na świecie. Taka perspektywa jest szczególnie ciekawa dla osób młodych, bez zobowiązań. Może być świetną okazją do podróżowania, poznawania nowych miejsc lub po prostu pozostania w miejscowości, gdzie nie ma zbyt wiele stacjonarnej pracy w IT.
Partnerem materiału jest No Fluff Jobs.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy