Ze względu na powszechność internetu dane użytkowników stały się już niemal odrębną walutą. Ich wartość jest ogromna zarówno dla firm, które chcą zarabiać na sprzedaży informacji reklamodawcom, jak i cyberprzestępców, którzy mogą mieć znacznie bardziej niebezpieczne cele. Jak uchronić się przed utratą prywatności w sieci?
W jaki sposób można skutecznie chronić swoją prywatność?
Istnieją liczne metody na ochronę swojej tożsamości, historii działań podejmowanych w sieci, jak również danych, które są przekazywane podczas odwiedzania różnego rodzaju stron. Niektóre z nich są skuteczne jedynie w pewnych okolicznościach, z kolei inne warto wykorzystywać właściwie cały czas. Dbanie o prywatność ma coraz większe znaczenie – wraz z rozwojem technologii i usług online rozwijają się również metody na szpiegowanie użytkowników. Rośnie zarówno ich skuteczność, jak i trudność wykrycia.
Kwestia prywatności dotyczy nie tylko ochrony przed hakerami, lecz także ograniczenia cudzego dostępu do danych, które mogą nas identyfikować. Wiele osób spotyka się z sytuacjami, które mogą być w pewnym stopniu niepokojące. Może to być chociażby wyświetlanie reklam związanych z niedawno przeglądanymi stronami, a nawet słowami wypowiadanymi w pobliżu telefonu. Z tego względu warto poznać konkretne propozycje, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci, a jednocześnie umożliwią zwiększenie jakości ochrony danych osobowych.
Czym są skrypty śledzące?
Podczas przeglądania internetu w tle zachodzi wiele procesów – część z nich ma na celu poprawę wrażeń z korzystania ze strony; działanie innych może z kolei wzbudzać pewne wątpliwości. Do tej drugiej grupy można zaliczyć skrypty śledzące, czyli mechanizmy, których zadaniem jest zbieranie każdego kroku użytkownika, przede wszystkim w celu doboru odpowiednich reklam. Zebrane w ten sposób dane internautów są sprzedawane firmom marketingowym zainteresowanym dotarciem do osób, które z największym prawdopodobieństwem skorzystają z danej oferty. Wielu użytkowników uważa takie czynności za naruszenie prywatności, przed którym warto się chronić.
Rozwiązanie tego problemu stało się w ostatnich latach niezwykle proste ze względu na rosnące wsparcie przeglądarek dla nagłówka „Do Not Track” (nie śledzić), choć nie wszystkie strony akceptują tę komendę. Niektóre z nich (np. Opera od wersji 64) mają tę funkcję włączoną domyślnie, w przypadku innych zazwyczaj wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach. Inną wartą uwagi możliwością są wtyczki takie jak Ghostery czy Privacy Badger, które dokładnie informują o typie zagrożenia prywatności i umożliwiają opuszczenie strony bez pozostawienia śladu. Ich działanie zazwyczaj obejmuje także dodatkowe funkcje chroniące dane użytkownika.
VPN – niezastąpiony sposób na prywatność w sieci
Wirtualne sieci prywatne (VPN) są stosowane zarówno w firmach, jak i u zwykłych użytkowników. W przypadku przedsiębiorstw jest to świetny sposób na wydzielenie odrębnej, bezpiecznej strefy do przekazywania danych o wysokiej wartości biznesowej. Z perspektywy zwykłego internauty VPN umożliwia ukrycie informacji o sobie, takich jak lokalizacja i adres IP.
Podczas stosowania VPN adres danego urządzenia zostaje zastąpiony tymczasowym IP wyznaczonym przez serwer. W efekcie strony „widzą” ruch tak, jakby przychodził z kompletnie innego miejsca na świecie. Tego typu usługi często idą w parze z szyfrowaniem przesyłanych danych. W sieci można znaleźć mnóstwo propozycji rozwiązań VPN – przed wyborem warto dokładnie sprawdzić recenzje i rzetelność danego usługodawcy. Można też skorzystać z rankingów VPN, które ułatwiają porównanie wielu usług w jednym miejscu.
Sieć Tor
To sieć, która działa w pewnym stopniu „obok” zwykłego internetu. Istnieją strony, do których dostaniemy się tylko z pomocą specjalnej przeglądarki Tor, jednak możemy ją wykorzystać również do odwiedzania zwykłych witryn. Jak działa to rozwiązanie? Informacje przesyłane przez użytkownika są zaszyfrowane kilkoma warstwami, które są następnie odkrywane przez kolejne routery kierujące ruch do docelowej strony. Ostatni węzeł dysponuje wyłącznie informacjami o sąsiadach – w ten sposób tożsamość użytkownika pozostaje anonimowa.
Bezpieczna poczta – zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami
Poczta elektroniczna przez długi czas była głównym medium przeprowadzania oszustw online. Choć obecnie siła ataków skupionych na maila zmalała, wciąż warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia – zwłaszcza gdy przesyłamy w ten sposób sporo prywatnych danych. Przy zakładaniu skrzynki warto rozejrzeć się za dostawcami, którzy kładą nacisk na szyfrowanie i ochronę informacji. Do najczęściej wykorzystywanych propozycji należą m.in. ProtonMail i Tutanota. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie ustawienie odpowiednich opcji dotyczących certyfikatów i szyfrowania.
Komunikatory z szyfrowaniem wiadomości
Popularne komunikatory takie jak Messenger, iMessage czy Whatsapp zapisują na swoich serwerach ogromne ilości danych o rozmówcach. Dla wielu osób jest to główny sposób utrzymania kontaktu z bliskimi – z tego względu należy szczególnie zadbać o zabezpieczenia. Istnieją liczne komunikatory, które szyfrują całą komunikację, takie jak Signal czy Telegram. Dodatkowo nawet aplikacje niekorzystające domyślnie z takiej funkcji mogą oferować specjalny, bezpieczny tryb rozmowy.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy