Z uporządkowaniem przestrzeni mieszkalnej i zorganizowaniem własnego kącika dla nowego członka rodziny, który niedługo wprowadzi się do domu, nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Ostatni etap ciąży to czas na ćwiczenia oddechowe, pakowanie wyprawki i inne czynności przygotowujące do porodu.
Bezpieczny i funkcjonalny dom
Pojawienie się noworodka wymaga reorganizacji przestrzeni mieszkalnej, która zarówno zapewni maluchowi harmonijny rozwój, jak i nie zaburzy dotychczasowego życia pozostałych członków rodziny. Odpowiednia aranżacja domu nie wymaga dużych nakładów finansowych, jednak stworzenie funkcjonalnej przestrzeni powinno uwzględniać wszystkie sfery użytkowe, jak pokój dzienny, sypialnię rodziców lub dziecka, kuchnię czy łazienkę, zwłaszcza kiedy dzidziuś będzie już starszy. Kiedy zbliża się już 38 tydzień ciąży, warto mieć wszystko przygotowane na przywitanie dziecka w domu. Taka przestrzeń dla noworodka będzie odpowiednia do czasu, kiedy maluch nie zacznie raczkować i wstawać.
Ogólne porządki w domu warto zaplanować na okres, w którym przyszła mama czuje się dobrze i nie dokuczają jej dolegliwości ciążowe. Wspólnie z tatą malucha, oboje rodzice mogą zacząć od zorganizowania kącika dla noworodka w swojej sypialni, w którym znajdzie się łóżeczko z dostępem do minimum dwóch stron, przewijak z niezbędnymi przyborami higieniczno-pielęgnacyjnymi oraz szafka z ubraniami czy pościelą. Z pokoju warto usunąć grube dywany, zbędne bibeloty z komody czy kwiaty doniczkowe z podłogi. W oknie warto zainstalować żaluzje, roletę lub zasłonę z tworzywa odbijającego promienie słoneczne oraz umieścić w pomieszczeniu nawilżacz i filtr powietrza. Warto również odświeżyć ściany, wysprzątać z kurzu i zanieczyszczeń wszelkie zakamarki, a także dokładnie umyć podłogę. Reorganizacja przestrzeni przed przybyciem nowego członka rodziny to nie wszystko. Przed porodem warto zrobić również zapas produktów spożywczych, aby nie zaprzątać sobie głowy zakupami przez najbliższe dni.
Kiedy i o czym jeszcze pamiętać?
Poza reorganizacją pokoju, w którym będzie spał maluszek, z upływem pierwszych kilku miesięcy rodzice muszą zająć się kwestią bezpieczeństwa w domu. Bobas coraz sprawniej się porusza i z ciekawością zagląda we wszystkie kąty, dlatego czas na instalowanie osłonek na kanty mebli, blokad na szuflady i inne zabezpieczenia w całym domu. Dobrze jest usunąć z widoku drobne przedmioty, jak monety, śrubki i przybory do szycia, oraz środki chemiczne i kosmetyki. Warto również w futrynach umieścić specjalne kliny zapobiegające zatrzaskiwaniu się drzwi oraz zainstalować bramki przed schodami. Niestabilne regały i meblościanki trzeba przymocować na stałe do ściany, a gniazdka elektryczne osłonić zaślepkami. Można również zainstalować w oknach ograniczniki uniemożliwiające ich szerokie otwarcie lub pomyśleć o zamykanej na klucz klamce. Ciekawym zabezpieczeniem na okna są również folie antywłamaniowe, które w sytuacji pęknięcia szyby zatrzymają szklane odłamki, chroniąc dziecko przed okaleczeniem. Zabezpieczenia przed dziećmi stosowane są również w pralkach, piekarnikach, kuchenkach elektrycznych i gazowych i innych urządzeniach rtv i agd.
(Artykuł zewnętrzny)