Rezonans magnetyczny głowy – na czym polega i kiedy jest zalecany?
Jednym z częściej wykonywanych badań diagnostycznych dotyczących głowy jest rezonans magnetyczny.
Na czym polega rezonans magnetyczny głowy
Rezonans magnetyczny jest często stosowanym badaniem obrazowym, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. To one pozwalają zajrzeć w głąb ciała ludzkiego. Oddziaływanie to nie szkodzi organizmowi, można więc je przeprowadzać u pacjentów, którym nie powinno robić się tomografii komputerowej.
Diagnostyka schorzeń a rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny głowy zalecany jest do wykonania między innymi w sytuacji, gdy pacjent ma silne bóle głowy, których podłoża nie można ustalić w inny sposób. Lekarz skieruje też na to badanie, jeśli przeprowadzona uprzednio tomografia nie da jednoznacznego wyniku. Wskazaniem do przeprowadzenia rezonansu głowy jest również uraz mechaniczny, na przykład w wyniku wypadku. Jeśli mamy zaburzenia widzenia lub innych zmysłów o nieustalonej przyczynie, również wyniki rezonansu mogą wskazać, co jest tego przyczyną. Badanie to pozwala wykryć krwiaki, naczyniaki, nowotwory, jest też pomocne w diagnostyce padaczki.
Wskazania i przeciwwskazania
Rezonans magnetyczny przeprowadza się u osób, u których niewskazana jest tomografia komputerowa, a potrzebują one dalszej diagnostyki. Ma to miejsce na przykład u małych dzieci lub kobiet w ciąży. Te osoby nie powinny być poddawane działaniu promieni jonizujących, oddziałujących na organizm podczas prześwietlenia lub tomografii. Jeśli lekarz stwierdzi też, że RTG nie wystarczy w diagnostyce, na przykład po urazie – skieruje pacjenta na rezonans.
Jest cała grupa przeciwwskazań do przeprowadzenia badania. Przede wszystkim, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością badania nie zleci się osobom, w których ciałach znajdują się metalowe obiekty, takie jak śruby czy aparat ortodontyczny. Pole magnetyczne oddziałujące w czasie badania mogłoby spowodować przemieszczenie się przedmiotów i uszkodzenie przez nie okolicznych tkanek. Warto wiedzieć, że nawet tatuaż wykonany farbami wykorzystującymi barwniki metalowe jest przeciwwskazaniem. Rezonans jest też badaniem, którego nie przeprowadza się u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, później jest to już bezpieczne. Rezonans głowy jest także niewskazany w przypadku pacjentów, u których zainstalowano pompę insulinową lub rozrusznik serca, pole magnetyczne bowiem jest w stanie zaburzyć na stałe pracę tych urządzeń. Nasz lekarz powinien mieć całą dokumentację medyczną dotyczącą tych urządzeń, żeby stwierdzić, czy w przypadku danego modelu badanie jest możliwe.
Gdzie zrobić badanie
Żeby umówić się na badanie warto zajrzeć na stronę https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-glowy/warszawa. Znajdziemy tam listę placówek diagnostycznych wykonujących rezonans głowy na terenie Warszawy i porównamy ceny w poszczególnych miejscach. Za pośrednictwem strony umówimy się też na konkretny termin.
Przebieg badania
Rezonans magnetyczny głowy nie jest bolesny, ale może dawać uczucie dyskomfortu z uwagi na klaustrofobiczne odczucia pacjenta umieszczonego w okrągłej tubie tomografu (pacjent leży na plecach na specjalnym łóżku, które wsuwa się do urządzenia) oraz wysokie dźwięki, których słuchanie może być nieprzyjemne. Badanie trwa około 20-30 minut. Jeśli przeprowadza się je bez kontrastu, pacjent zaraz po badaniu może wrócić do codziennych zajęć, a nawet jechać samochodem. Jeśli lekarz zleci kontrast, dobrze jest przyjść z osobą towarzyszącą, ponieważ kontrast może wywoływać mdłości, zawroty głowy i ogólnie złe samopoczucie.
Zdjęcie: Pixabay.com
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy