Szkolenie STS-01, STS- 02 – jakie uprawnienia otrzymujemy po ukończeniu kursu?
STS to określenie dla kategorii uprawnień dedykowanych pilotom dronów. Ukończenie szkolenia STS jest niezbędne, jeśli chcielibyśmy móc latać dronami zachowując mniejsze odległości od ludzi i zabudowań oraz mieć pewność, że wszystkie czynności wykonujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W ramach tego typu szkoleń uzyskuje się szeroką wiedzę, którą później można wykorzystać w codziennej pracy jako pilot dronów. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet informacji na temat najnowszych szkoleń typu STS-01. Zapraszamy do lektury.
Szkolenie STS-01 – jakie uprawnienia zapewnia?
1 stycznia 2024 zaczęły obowiązywać na terenie Unii Europejskiej nowe przepisy w zakresie wykonywania lotów dronami. Każdy początkujący pilot, poza kategorią otwartą może uzyskać uprawnienia STS. Tego typu uprawnienia są niezbędne do tego, aby móc realizować standardowe scenariusze lotów. Najnowszym rodzajem szkoleń na drony jest STS-01 – jest ono dedykowane osobom, które chciałyby latać w sposób zgodny z przepisami prawa w kategorii szczególnej. Warto nadmienić, że STS-01 to aktualna wersja
poprzedniego typu szkoleń o nazwie NSTS-01 czy NSTS-02.
Jakie dokładnie uprawnienia można uzyskać dzięki ukończeniu szkolenia na drony STS-01?
Lista uprawnień jest następująca:
- używanie drona o masie do MTOM do 25 kilogramów, posiadającego klasę C5),
- realizowanie lotów w zasięgu wzroku VLOS pilota,
- realizowanie lotów na terenie całej Unii Europejskiej,
- realizowanie lotów na terenach zaludnionych.
Z jakiego powodu wprowadzono obowiązek uczestnictwa w tego typu szkoleniach?
Podstawową przyczyną jest oczywiście chęć wzmocnienia bezpieczeństwa operatorów dronów i osób postronnych. Wprowadzono je, aby możliwe było realizowanie standardowych scenariuszy lotów, które zdefiniowała Europejska Agencja Bezpieczeństwa lotniczego (EASA). Nie jesteśmy jedynymi użytkownikami przestrzeni powietrznej warto latając zgłębić zasady wykonywania lotów oraz ocenić ryzyko ze względu na innych użytkowników naszego obszaru nalotu. Dodatkowo należy nadmienić, że statki bezzałogowe w kategorii szczególnej muszą dodatkowo posiadać system identyfikacji zdalnej. Oprócz tego, te urządzenia, które nie będą posiadały certyfikacji klasy C6 bądź C5, po 2025 roku będą mogły być wykorzystywane do lotów wyłącznie w ramach kategorii otwartej.
Kurs STS-01 a loty VLOS
Implementacja uprawnień STS w zmienia wytyczne dotyczące realizacji lotów w Polsce. Warto nadmienić, że scenariusze STS-01 stanowią przepustkę do wykonywania lotów w ramach operacji VLOS (ang. visual line of sight, czyli w zasięgu wzroku), dronami z nadaną klasą, w zależności od wymiarów typowych drona nad kontrolowanym obszarem naziemnym na terenach zaludnionych. Jest to możliwe przy wykorzystaniu dronów o masie do 25 kilogramów. Wszystkie aktualizacje przepisów dotyczących BSP oznaczają obowiązek ich stosowania dla pilotów dronów, dlatego też powinni oni jak najszybciej zapisać się na szkolenia, aby w dalszym ciągu móc zgodnie z prawem wykonywać loty.
Kurs STS-01 – jakich uprawnień nie zapewnia?
Ukończenie kursu STS-01 nie zapewnia kilku istotnych uprawnień. Chodzi tutaj o:
- transportowanie dronem substancji niebezpiecznych,
- realizowanie lotów powyżej 120 metrów nad miejscem startu bądź w odległości większej niż 120 metrów (mierzy się ją prostopadle do zbocza w przypadku realizacji przelotów nad terenem
nierównym), - realizowanie lotów dronami MTOM (o masie większej niż 25 kilogramów),
- realizowanie lotów poza zasięgiem wzroku pilota (BVLOS),
- sterowanie przez pilota więcej niż jednym dronem w tym samym czasie,
- przekazywanie kontroli nad dronem innemu pilotowi w trakcie realizacji lotu,
- sterowanie przez pilota dronem z przemieszczającego się pojazdu.
Posiadając jednak te uprawnienia możesz spokojnie, pozyskiwać decyzje na operacje niemieszczące się w ramach typowego STS-01.
Jak wygląda przebieg szkolenia STS-01?
Jak wygląda szkolenie na drony STS-01? Szkolenie STS ma formę praktyczną i teoretyczną. Część teoretyczna zazwyczaj jest realizowana poprzez internetowe webinar oraz przekazanie kursantowi uprawnień do korzystania ze specjalnej platformy szkoleniowej, na której zgromadzona jest cała niezbędna wiedza. Takie platformy zawierają szereg materiałów szkoleniowych, testy sprawdzające, prezentacje i wykresy pozwalające na efektywne przyswajanie wiedzy, omówienia najważniejszych regulacji prawnych oraz instrukcje obsługi aplikacji dedykowanych pilotom dronów. Część teoretyczna nie jest obowiązkowa niemniej zalecana i stanowi nieocenioną pomoc w zgłębieniu zawiłości poruszania się w przestrzeni powietrznej w sposób bezpieczny jasny i czytelny.
Z kolei szkolenie praktyczne to zajęcia w terenie, podczas których kursant będzie miał możliwość zapoznania się z tym, jakie czynności należy wykonywać przed startem, o jakich procedurach w trakcie lotu trzeba pamiętać a także co koniecznie trzeba zrobić po zakończeniu lotu. Nieodłącznym elementem szkolenia praktycznego jest też przekazanie wiedzy na temat tego, jakie są procedury podczas sytuacji awaryjnych i niebezpiecznych. Takie szkolenie STS pozwala później na przystąpienie do egzaminu. Po jego zaliczeniu otrzymuje się wszystkie niezbędne uprawnienia STS-01, co pozwala na wykonywanie lotów w kategorii szczególnej zgodnie z prawem.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy