Kluczowym wymaganiem banków co do osób wnioskujących o kredyt jest zdolność kredytowa. Niestety, nie zawsze przedstawia się ona w sposób gwarantujący uzyskanie wsparcia finansowego. Kiedy osoba zainteresowana kredytem ma niską zdolność kredytową, możemy mówić o trudnym kredycie. Jak zdobyć w takiej sytuacji potrzebne pieniądze?
Budowanie zdolności kredytowej nie jest prostą sprawą. To proces, który składa się z wielu różnych etapów, jakie musimy wziąć pod uwagę, chcąc przekonać bank do udzielenia nam wsparcia finansowego. Takie instytucje finansowe chcą mieć zwykle pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone w wyznaczonym terminie. Negatywna historia kredytowa lub całkowity jej brak, niskie dochody czy niestandardowa forma zatrudnienia to czynniki, które mogą przekreślić nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. W takiej sytuacji mamy do czynienia z kredytem określanym mianem trudnego. Trudne kredyty to zobowiązania, w przypadku których samodzielne zdobycie potrzebnej kwoty pieniędzy może być sporym wyzwaniem. Z pomocą doświadczonego doradcy zdobycie niezbędnych środków finansowych jest jednak możliwe.
Trudny kredyt – co to jest?
Z trudnym kredytem mamy do czynienia wtedy, kiedy jego uzyskanie nie jest tak prostą sprawą, jak w przypadku wysokiej zdolności kredytowej. Staje się to wtedy długotrwałym i wymagającym cierpliwości procesem. Większość banków jako warunek konieczny ustala bowiem posiadanie regularnych dochodów w odpowiedniej wysokości oraz pozytywnej historii kredytowej. Już sam brak jakichkolwiek spłaconych zobowiązań finansowych na koncie może powodować pewne wątpliwości pracowników banku co do udzielenia danej osobie kredytu. Historia kredytowa weryfikowana jest za pośrednictwem takich baz dłużników jak BIK, BIG czy KRD.
Dochody są natomiast sprawdzane przy pomocy zaświadczeń, PIT-ów oraz wyciągów z konta bankowego wnioskodawcy. Jeśli nie posiada on umowy o pracę i osiąga dochody w inny sposób, to zdobycie kredytu kosztuje wiele wysiłku. Wiąże się również z koniecznością podjęcia działań mających na celu poprawę zdolności kredytowej.
Jak zdobyć wsparcie finansowe mimo niskiej zdolności kredytowej?
Niska zdolność kredytowa nie wyklucza całkowicie możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Możemy bowiem podjąć pewne kroki, które zwiększą zdolność kredytową. Wiele pod tym względem zależy od indywidualnych warunków kredytobiorcy. W takich okolicznościach najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego. Po zapoznaniu się z sytuacją klienta będzie on w stanie stwierdzić, jakie działania mogą przyczynić się do zwiększenia wiarygodności w oczach instytucji finansowej.
Jeśli nie będzie takiej możliwości, specjalista z dziedziny kredytów z pewnością zaproponuje inne produkty finansowe, w przypadku których zdolność kredytowa nie będzie miała aż tak istotnego znaczenia. Przykładem są oferty firm pożyczkowych. Ze wsparciem eksperta ubieganie się o pożyczkę będzie w pełni bezpiecznym procesem pozbawionym ryzyka oszustwa czy podejrzanych zapisów znajdujących się w umowie.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy