Podpowiadamy, jak optycznie poszerzyć wąski salon oraz na co zwrócić uwagę aranżując funkcjonalne pomieszczenie. Pokój dzienny, który jednocześnie pełni rolę salonu, jadalni, a nierzadko również aneksu kuchennego, wymaga dobrego planu aranżacyjnego. Prostokątny kształt pomieszczenia nie jest problematyczny, jeśli jego powierzchnia jest duża. Szczególne trudności pojawiają się w przypadku pokoju długiego i wąskiego, przypominającego wagon. Sprawdź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji i zainspiruj się naszymi pomysłami na najlepsze połączenie salonu z jadalnią.
Praktyczna i stylowa jadalnia w małym salonie
W żadnym domu nie powinno zabraknąć stołu oraz wygodnych krzeseł. Wspólne posiłki domowników to podstawa bliskiego kontaktu, moment na spędzenie chwili razem, nawet podczas najbardziej zabieganego dnia, okazja do rozmowy. To również tu warto celebrować spokojne niedzielne śniadania i świąteczne rodzinne obiady. Stół zapewnia wygodę i prawidłową postawę podczas jedzenia, dlatego nie powinno się z niego rezygnować nawet w małych wnętrzach. Jeśli nie masz miejsca na osobną jadalnię, zorganizuj ją w swoim salonie.
Z praktycznego punktu widzenia, stół powinien znajdować się jak najbliżej kuchni. W przypadku prostokątnego układu pomieszczenia i aneksu kuchennego jadalnia zwykle znajduje się pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową. Czasem stół bywa przedłużeniem wyspy i może stanowić blat roboczy. Takie rozwiązania są szczególnie mocno cenione w małych wnętrzach.
Do wąskiego pokoju wybierz stół o prostokątnym kształcie lub okrągły o niewielkiej średnicy. Aby optycznie poszerzyć pomieszczenie, możesz zastosować jasne, chłodne kolory na dłuższych ścianach. Doskonale sprawdzi się biel przeciągnięta z sufitu. Możesz powiesić tu lustra, dla spotęgowania efektu. Krótsze ściany z kolei pomaluj na ciepłą, bardziej intensywną barwę.
Subtelne wydzielenie stref w salonie
Jeżeli salon pełni kilka różnych funkcji, warto zaakcentować poszczególne strefy, lecz pamiętając o zachowaniu spójności stylizacyjnej. Łączenie ze sobą mebli i elementów dekoracyjnych z różnych nurtów aranżacyjnych jest obecnie modne, lecz bardzo ryzykowne. Zadbaj o to, by meble w jadalni były dopasowane do kanapy, foteli, stolika kawowego i komód. Zawsze jeden nurt w mieszkaniu powinien być dominujący.
Pamiętaj, że niesamowite efekty można uzyskać również dzięki oświetleniu. Każda strefa powinna mieć odrębne źródło światła.
Jednolita aranżacja pokoju dziennego
Aby wyróżnić część jadalnianą od telewizyjnej i wypoczynkowej, możesz zastosować odmienne dekoracje, plakaty, obrazy. Odradzamy rozdzielanie pomieszczenia za pomocą innego rodzaju podłogi. Nie zawsze wygląda to estetycznie, zaburza proporcje, wprowadza chaos i problem z tym, jak zamaskować łączenie dwóch różnych nawierzchni.
Aktualnie można kupić świetne jakościowo panele winylowe, które sprawdzą się w salonie, ale także w kuchni. Niesłabnącą popularnością cieszą się płytki. Dostępne wzornictwo pozwala między innymi na wybór imitacji drewna. To doskonały kompromis dla tych, którym zależy na ciepłym, przytulnym wnętrzu, a jednocześnie podłodze, którą wystarczy przetrzeć mokrą szmatką, by lśniła jak nowa. Chętnie wybierają ją właściciele zwierząt domowych i małych dzieci. Jeśli chcesz optycznie powiększyć swój salon, wybierz takie same płytki na balkon i do korytarza.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy