Kuchnia to miejsce, w którym znajdziemy zazwyczaj najwięcej sprzętu z szerokiej kategorii AGD. O ile jednak lodówka, kuchenka, toster czy robot kuchenny są na wyposażeniu większości kuchni, o tyle zmywarka wciąż bywa postrzegana jako coś ekstra. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż pozwala ona oszczędzić mnóstwo czasu, a do tego uwalnia nas od nielubianej czynności, którą jest zmywanie naczyń. Poniżej omówimy pokrótce na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
Czy istnieje idealny model zmywarki?
Już na wstępie możemy powiedzieć, że nie. Proces zakupu zmywarki powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb domowników, określeniem, ile mamy miejsca na zmywarkę w naszej kuchni, jakim dysponujemy budżetem oraz tym, czy ma być ona zabudowana, czy nie. A skoro o tym mowa…
Zmywarka do zabudowy czy wolno stojąca?
Zakup zmywarki to z reguły decyzja na kilka lat, a co za tym idzie powinien być on przemyślany. Choć pozornie zmywarka wydaje się urządzeniem dość prostym, w rzeczywistości różne programy zmywania i funkcje dodatkowe czynią ją urządzeniem nie mniej zaawansowanym od nowoczesnych lodówek. Dlatego też wybierając zmywarkę oprócz jej walorów estetycznych warto poznać, jakie możliwości techniczne oferuje dany model. A skoro mowa o wyglądzie: od lat popularność zyskuje tzw. zabudowa mebli w kuchni. Ma to na celu ich ukrycie w meblach, co daje poczucie estetyki i idealnej spójności kuchennych mebli. Zmywarka do zabudowy 60 cm będzie rzecz jasna wymagać nieco więcej przestrzeni niż zmywarka do zabudowy 45 cm, o tym nie można zapomnieć planując zakup mebli do kuchni.
Wady zabudowy zmywarki
Estetyka rodzi jednak pewne koszty, wady. Pierwszą z nich jest cena. Ta ze względu na nieco odmienną od standardowej konstrukcję (pod zabudowę) jest nieco wyższa. Druga to konieczność „zgrania” mebli ze zmywarką. O ile nie urządzamy kuchni od zera w oparciu o meble na wymiar, może być to kłopotliwe. Trzecia sprawa to bardziej skomplikowany montaż i trudniejszy dostęp w razie awarii zmywarki. I po czwarte w razie wyprowadzki raczej nie zabierzemy jej ze sobą.
Wybierając zmywarkę zwracajmy uwagę na zużycie wody i prądu
Jeszcze kilka lat temu jednym z argumentów przeciwników zmywarek było to, że zużywają one porównywalne ilości wody co zmywanie ręczne. Obecnie argument ten nie ma już zastosowania, gdyż nowe modele zużywają nieporównywalnie mniej wody – ok. 10 litrów na jedno mycie w porównaniu z nawet 50 litrami (i więcej) w większości ciepłej wody potrzebnymi na ręczne umycie tych samych kompletów naczyń, jakie mieści w sobie zmywarka. Systematycznie rosnące ceny energii sprawiają, że wybierając zmywarkę nie należy pomijać tak ważnej kwestii jak zużycie prądu. Zanim sięgniemy do portfela sprawdźmy jej klasę energetyczną. Idealnie, jeśli jest to co najmniej A++.
Nieco mniejsze znaczenie przy wyborze zmywarki ma poziom hałasu emitowanego podczas jej pracy. Tylko pozornie może wydawać się to nieważne. Kiedy urządzenie uruchamiamy na noc, a wybrany program mycia trwa 1,5 h, dźwięki dochodzące z kuchni mogą niekiedy przeszkadzać.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając zmywarkę np. w sklepie internetowym?
Jednym z detali, na który możemy zwrócić uwagę, jest wykonanie dna zmywarki. Np. wykonanie dna zmywarki ze stali nierdzewnej daje niemalże pewność jej trwałości na lata. Innym szczegółem może być wyposażenie jej w wyświetlacz elektroniczny, który przyjął się od telefonów, tabletów. Pozwala on m.in. na wyświetlanie czasu trwania poszczególnych programów mycia, co może być pomocne dla osób zabieganych, które pilnie potrzebują czystych naczyń. Na koniec wspomnimy o trzech przydatnych funkcjach:
– system ochrony szkła – pozwala nie martwić się o to, czy nasze delikatne szklane naczynia nie ucierpią podczas maszynowego mycia (wysokich temperatur),
– opóźniony start – pomocne, gdy planujemy np. włączyć zmywarkę w środku nocy, gdy śpimy najmocniej.
– blokada otwierania zmywarki podczas jej pracy.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne podczas zakupu.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy