Większość osób szuka pracy w internecie, ogłoszenia w gazetach czy na tablicach powoli odchodzą w zapomnienie. Są również inne drogi zdobycia upragnionej posady. Warto zainteresować się tym zagadnieniem. Gdzie można znaleźć najlepsze oferty pracy?
W dzisiejszych czasach zmiany pracy są czymś bardzo częstym. Wiele osób zmienia miejsce zatrudnienia z powodu poszerzenia kwalifikacji czy rosnących wymagań finansowych. Współczesny pracownik często także całkowicie zmienia branżę – np. ze względu na własne zainteresowania czy rosnące zapotrzebowanie. Ogłoszenia dotyczące rekrutacji na różne stanowiska można znaleźć w wielu miejscach. Gdzie szukać tych najlepszych?
Popularne serwisy
Istnieją całe portale dedykowane poszukiwaniom pracy. To bardzo wygodny sposób, darmowe ogłoszenia można sortować i filtrować według różnych kryteriów. Można np. wybierać rodzaj umowy albo tryb, w jakim wykonywana jest praca Ogłoszenia można także segregować ze względu na wysokość zarobków czy wymagany staż pracy. Tego typu portale najczęściej pozwalają dodawać darmowe ogłoszenia bez rejestracji. Można w nich znaleźć oferty z każdej branży i na różne stanowiska – od prostych prac fizycznych po oferty dla wykwalifikowanych specjalistów.
Media społecznościowe
Kolejnym miejscem, w którym można szukać pracy, są social media. Na popularnych serwisach społecznościowych często dodawane są takie ogłoszenia. Darmowe oferty można także spotkać na specjalnych grupach zrzeszających pracowników z danej branży. Często rekruterzy wykorzystują tę drogę, jeśli chcą szybko znaleźć kandydata na pracownika. Warto więc dołączyć do grup łączących osoby z branży, do której chcemy wejść. Nie tylko ze względu na ogłoszenia, ale także poznanie realiów pracy. Media społecznościowe to dobre miejsce na poszukiwanie zatrudnienia.
Bezpośredni kontakt z firmą
Jeśli zależy nam na pracy w konkretnej firmie, to warto dokładnie przejrzeć jej stronę internetową. Często zdarza się, że zanim ogłoszenie o pracy zostanie opublikowane w ogólnodostępnym serwisie, przez jakiś czas widnieje na stronie firmy. Szybkie zaaplikowanie na stanowisko może zwiększyć nasze szanse na przyjęcie do pracy. Nawet jeśli w danym miejscu nie jest obecnie prowadzony nabór, to warto wysłać maila opisującego naszą chęć pracy. Należy do niego załączyć CV, list motywacyjny i portfolio. Wówczas jeśli dana firma będzie poszukiwać kandydatów na to stanowisko, będziemy brani pod uwagę w pierwszej kolejności. Obecnie większość miejsc preferuje raczej drogę elektroniczną, jednak może się okazać, że można przyjść osobiście i złożyć stosowne dokumenty – jednak warto to wcześniej ustalić.
Informacje od znajomych
Doskonałym źródłem informacji o wolnych etatach są także znajomi i rodzina. I nie chodzi tu o żadne nielegalne praktyki, a raczej o to, żeby wiedzieć o rekrutacji wcześniej. Nasi znajomi, którzy pracują w danej firmie, mogą np. wiedzieć, że ktoś w najbliższym czasie będzie się zwalniał lub przechodził na emeryturę. Opowiedzą także o specyfice danego miejsca i jego zasadach, co będzie stanowiło przewagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy